Wycieczka do Brennej

Oferta przewodnicka:

Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):

• zwiedzanie centrum Brennej,

• zwiedzanie dworu Kossaków, Muzeum Zofii Kossak Szatkowskiej,

• zwiedzanie Koziej Zagrody,

• zwiedzanie Dworku Myśliwskiego,

• zwiedzanie chaty Grabowej,

• lekcja edukacyjna w Chlebowej Chacie,

• możliwość zorganizowania białego lub zielonego kuligu, jazda na kucykach,

• dla grup, którym zależy na aktywnym wypoczynku w Brennej Karpacki Gazda poleca zajęcia na terenie tzw. Parku Turystyki, w którym znajduje się boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, boisko do piłki plażowej, pole do mini-golfa, punkty gastronomiczne oraz lodowisko,

• w Górkach Wielkich nad rzeką Brennicą Karpacki Gazda poleca miejsce do plażowania, ścianę wspinaczkową oraz boisko do siatkówki plażowej,

• spacer jedną z kilku ścieżek dydaktycznych, m.in. po górze Bucze, Brenna Bukowa – Karkoszczonka, Brenna Leśnica - Grabowa – Brenna,

• zwiedzanie kościoła parafialny p. w. św. Nepomucena, kościoła p.w. św. Melchiora Grodzieckiego,

• zwiedzanie zabytków budownictwa ludowego,

• spacer do kamieniołomów i do jaskini Głębokiej w Stołowie.

SPECYFIKACJA ZWIEDZANYCH OBIEKTÓW

BRENNA

Brenna znajduje się na wysokości około 420 m n.p.m. w górach Beskidu Śląskiego, w dolinie rzeki Brennicy oraz jej dopływów Leśnicy i Hołcyny.

Miejscowość składa się z kilku większych przysiółków i osiedli:

• Spalonej – wzdłuż dolnego biegu Brennicy

• Centrum – w wyższej części doliny Brennicy (pomiędzy wylotami dolin Leśnicy i Hołcyny)

• Bukowej – w górnej części doliny Brennicy

• Hołcyny – w dolinie potoku o tej samej nazwie

• Leśnicy – w dolinie potoku o tej samej nazwie

 „Siła płynie z gór!” – jak głosi naczelne hasło wszystkich miejscowości Beskidzkiej 5 (Brenna, Istebna ,Ustroń, Szczyrk, Wisła). Jest w tym wiele prawdy, o czym doskonale wiedzą turyści przyjeżdżający na wypoczynek do Gminy Brenna. Tylko tutaj można na prawdę odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Brenna niczym kryształ górki, kusi blaskiem ośnieżonych tras narciarskich i słonecznych szlaków górskich. Zwolennicy dwóch kółek mają do dyspozycji ścieżki rowerowe nad brzegiem rzeki Brennnicy. Szeroką ofertę aktywnego wypoczynku zapewniają też: Hala Sportowa „Beskid”, Ośrodek Jazdy Konnej „Hucuł”, przystanie kajakowe. Jeżeli jesteś aktywny i rozpiera Cię energia, przekonaj się na co Cię stać w pełnym ekstremalnej przygody Centrum Aktywnego Wypoczynku. Zobacz z Karpackim Gazdą, jak w Gminie Brenna downhillowcy zjeżdżają na rowerach ze stoku Starego Gronia. Jeżeli chcesz się powspinać spróbuj sił w kamieniołomie. Za to jeżeli jesteś zwolennikiem lekkiej rekreacji ruchowej, po prostu skorzystaj z wędrówek górskich uprawiając trekking lub nordic walking. W gminie znajdziesz też korty tenisowe, boisko do piłki nożnej oraz boisko do siatkówki plażowej. W zimie Gmina Brenna otwiera swe podwoje dla narciarzy biegowych oraz zjazdowych. Dla tych, którzy ponad wszystko kochają błogie lenistwo wały rzeki Brennicy to idealne miejsce do zażywania kąpieli wodnych, plażowania a nawet wędkowania. Spokój i bliskość natury zapewni ścieżka dydaktyczno–przyrodnicza Pogórze Bucze. Turyści którzy żyją w zgodzie z przyrodą chętnie pospacerują też ścieżką przyrodniczo-leśną, Brenna Bukowa – Karkoszczonka.

Turyści znajdą w Gminie Brenna błogi odpoczynek, tani nocleg, i smaczne jedzenie. Wspólnie zabawią się też w breńskim amfiteatrze gdzie w bogatej ofercie imprez kulturalnych każdy znajdzie coś dla siebie. Poznaj blask breńskiego kryształu górskiego wśród miejscowości Beskidu i przyjedź do Brennej!

ŚCIEŻKI SPACEROWE

Karpacki Gazda poleca spacery kilkoma ścieżkami dydaktyczno – przyrodniczymi:

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza po górze Bucze

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na Górze Bucze – prowadzi przez ekosystemy Góry Bucze w Górkach Wielkich, charakterystyczne dla zachodniej części Pogórza Śląskiego. Długość ścieżki wynosi około 4 km. Czas przejścia to co najmniej 1 godzina 45 minut. Najlepszą porą do zapoznania się z różnorodnością przyrodniczą ścieżki jest wiosna, od marca do czerwca, kiedy kwitnie większość roślin.

Ścieżka przyrodniczo – leśna Brenna Bukowa - Karkoszczonka

Trasa jest podzielona na IV odcinki. Na początku każdego etapu znajduje się tablica informacyjna. Długość trasy wynosi 3 km w jedną stronę.

Szlak spacerowy Brenna Leśnica - Grabowa - Brenna

Szlak spacerowy Brenna Leśnica - Grabowa- Brenna Centrum rozpoczyna się przy przystanku Brenna Leśnica. Znaki czerwono-białe informują nas, że za 30 minut dojdziemy do szczytu Grabowa, a za 2 godziny do Brennej Centrum. Naprzeciwko przystanku skręcamy w lewo i idziemy płytami do góry. Po drodze mijamy niewielkie osiedla i polany oraz gospodarstwo agroturystyczne „Pod Grabową”. Zostawiamy zabudowania i wchodzimy do lasu. Podążając dalej w górę wychodzimy z lasu, w tym momencie kończą się płyty i zaczyna się droga asfaltowa. Mijamy polanę i parę budynków po prawej stronie. Następnie dochodzimy do rozgałęzienia dróg, gdzie skręcamy w lewo i przechodzimy przez niewielki most. Idąc około 300 metrów w górę dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Spotykamy czarny szlak prowadzący z Brennej Ośrodek Zdrowia na szczyt Grabowej. Z okolic Grabowej rozciąga się widok na Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m,), Równicę (885 m n.p.m)., Czantorię (995 m n.p.m), osiedle Świniorka (ok. 700 m n.p.m) i Halę Jaworową. Po wypoczynku schodzimy do rozgałęzienia szlaków i równocześnie ze znakami czarnymi podążamy leśną drogą. Po przejściu około 300 metrów zostawiamy znaki czarne idące prosto i skręcamy w prawo. Leśna droga schodzi stromo w dół. Przed nami widok na zalesiony szczyt Grabowej (907 m n.p.m.). Idąc cały czas w dół dochodzimy do rozgałęzienia dróg, gdzie skręcamy za znakami w lewo. Po prawej stronie mijamy niewielki potok. Następnie dochodzimy do składnicy drewna, gdzie rozpoczyna się wąska droga asflatowa. Ścieżka schodzi delikatnie w dół alejką pomiędzy drzewami: bukowymi, jodłowymi i świerkowymi. Po około 20 minutach od składnicy mijamy po prawej stronie ujęcie wody pitnej Brenna – Hołcyna. Trasa prowadzi wzdłuż potoku Hołcyna i dochodzi do pierwszych zabudowań. Przechodzimy przez szlaban leśny i mostek za którym skręcamy w lewo. W tym miejscu dołączają niebieskie znaki prowadzące na szczyt Kotarza i równocześnie z nimi schodzimy doliną Hołcyny do Brennej Centrum. Szlak prowadzi nas drogą asfaltową obok leśniczówki, zabytku architektury drewnianej – „Chaty Kowaliczka” oraz przystani kajakowej, gdzie w okresie letnim możemy popływać na rowerkach wodnych i kajakach. Idąc wzdłuż drogi docieramy do mostu na rzece Brennicy za którym skręcamy w lewo i mijając „Starą Karczmę” oraz kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela dochodzimy do Brennej Centrum.

Karpacki Gazda poleca również spacery do pobliskich schronisk górskich, takich jak:

• Chata Wuja Toma,

• Ranczo Błatnia (Schronisko PTTK na Błatniej 917 m n.p.m.),

• Telesforówka.

PARK LINOWY ORLA PERĆ W BRENNEJ

Karpacki Gazda zaprasza do zabawy w Parku Linowym Orla Perć w Brennej - najwyższym parku w Beskidach. W parku bawić się mogą wszyscy - dzieci od 3 lat, młodzież i dorośli. Karpacki Gazda poleca trasy na różnych wysokościach i o różnym stopniu trudności. Na drewnianych słupach o wysokości 18m zawieszone są zaskakujące przeszkody - m.in. kładki, latające belki, ścianka wspinaczkowa, deskorolka, łódka, siatka do skoku Tarzana, i inne. Na każdej trasie adrenaliny dostarczają dodatkowo zjazdy po linie na rolkach. Dla amatorów wspinaczki przygotowano Orlą Basztę - możliwość wejścia po chwytach i stopniach wspinaczkowych na wysokość 15m.

Trasy:

• Zielona – przygotowana specjalnie dla dzieci. Przeszkody umieszczone są na wysokości około 2-metrów. Aby trasę przejść samodzielnie dziecko musi sięgać dłonią na wysokość minimum  140cm (wiek ok. 6 lat). Wśród przeszkód dla dzieci są m.in. ścianka wspinaczkowa, przejazdy tyrolskie, siatki, płotki, makarony, baletnica, huśtawki i łódka ”Titanic”. Przechodzenie przez przeszkody uczy dzieci zasad równowagi, logicznego myślenia i poczucia odpowiedzialności.

• Niebieska – trasa na wysokości 9metrów, dozwolona dla młodzieży i dorosłych (dzieci pod opieką). Do samodzielnego przejścia wymagane sięganie dłonią na wysokość minimum 160cm. Jest to trasa z najciekawszymi przeszkodami: skok Tarzana z ruchomego podestu, trawers przez ścianę wspinaczkową, deskorolka, kładka, a oprócz tego siatki, mosty, huśtawki, makarony, skakanki, zjazdy tyrolskie. Trasa przeznaczona dla amatorów silnych wrażeń.

• Czarna – trasa dla hardcorów. Wymagania: wzrost jak na trasie niebieskiej ale dodatkowo ukończone 16 lat (młodsi pod opieką dorosłych). Przeszkody umieszczone są na wysokości 15m – nie trzeba mieć wcale dużo siły aby tę trasę przejść, potrzebna silna odporność na wysokość. Trasa z huśtawkami, siatkami, kładkami, skakankami, falochronem, makaronami, słupkami, mostami, baletnicą kończy się pięknymi trzema zjazdami (najdłuższy ma 50 m).

• Niebieska + czarna – tylko dla wytrzymałych. Po przejściu trasy niebieskiej na wysokości 9m wychodzi się na trasę czarną na wysokości 15m. Ukoronowaniem są trzy zjazdy tyrolskie na pobliskie drzewa.

• Orla Baszta – dla tych co lubią być wyżej. Jest to gruby słup drewniany „obity” chwytami wspinaczkowymi do wysokości 15m. Podczas wspinaczki na „Orlą Basztę” instruktor asekuruje wspinacza na tzw. wędkę. Po wejściu na górę – chwila na podziwianie widoków i zjazd na linie na dół.

Na terenie Parku Linowego istnieje możliwość przygotowania dla grup zorganizowanych konkurencji sprawnościowych i intelektualnych. Wykorzystując elementy parkowe w połączeniu z zabawami (na wesoło)/ konkurencjami (całkiem „na serio”) i uzupełniając to odpowiednimi zadaniami intelektualnymi tworzy się fantastyczną imprezę integracyjną wzmacniającą więzi między uczestnikami. Wspólne kibicowanie „swoim” zawodnikom, pomoc w pokonywaniu trudności, wspólna praca na rzecz grupy to nieodzowne elementy zajęć grupowych. Po podniebnym spacerze warto wybrać się na wycieczkę z kijami Nordic Walking (instruktorzy i wypożyczalnia kijów na terenie parku – więcej w zakładce NORDIC WALKING) lub ochłodzić się w pobliskiej rzece Brenicy.

MUZEUM ZOFII KOSSAK-SZATKOWSKIEJ

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich powstało w 1973 roku z inicjatywy męża pisarki. Jednak jego organizowanie rozpoczęło się dużo wcześniej, po śmierci Zofii Kossak (1968 r.), Zygmunt Szatkowski sam porządkował zbiory i jako pierwszy kustosz udostępniał je zwiedzającym. Placówka ta jest oddziałem Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Większość eksponatów stanowi własność skarbu państwa. Pozostałe są depozytem powierzonym przez rodzinę Zofii Kossak. Dwa pomieszczenia oddające atmosferę pracy pisarskiej, składają się na stałą ekspozycję Muzeum. Eksponaty i otoczenie, w jakim tworzyła Zofia Kossak pozwalają odtworzyć rzeczywisty wygląd i nastrój domku ogrodnika, w którym powstała większość powojennych utworów pisarki. Ekspozycje czasowe, tematycznie związane z biografią i działalnością autorki "Krzyżowców", organizowane są w pozostałej części muzeum. Prezentowane są zarówno archiwalne zdjęcia, jak i rodzinne pamiątki, rękopisy i maszynopisy, a także unikalne polskie wydania i tłumaczenia utworów Zofii Kossak. Do cennych eksponatów Muzeum należały obrazy pędzla Juliusza i Wojciecha Kossaków. Niestety, większość z nich została skradziona w 1993 roku i dotychczas nie odnaleziona. Archiwum Muzeum zawiera bogatą korespondencję gromadzoną przez pisarkę i jej męża, pozwalającą na nie tylko prześledzenie recepcji twórczości autorki "Pożogi", ale także uzupełnienie faktów biograficznych, jak i zdobycie informacji na temat działalności wydawniczej czy sytuacji społeczno - politycznej w latach 1957-1968. W Muzeum znajduje się także cenny zbiór książek będący częścią gromadzonej w latach międzywojennych biblioteki. Bogate pisarskie archiwum z okresu XX-lecia uległo zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Zachowane dokumenty, rękopisy, listy i inne materiały stanowią nieoceniony warsztat pracy badawczej i cenne źródła zwłaszcza dla literaturoznawców i historyków.

DWÓR KOSSAKÓW

Karpacki Gazda zaprasza do zwiedzania zabytkowych ruin dworu Kossaków, gdzie od 22 października 2010 r. zostało otwarte Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Na multimedialnych urządzeniach można obejrzeć zdjęcia lub posłuchać wypowiedzi pisarki, a także zobaczyć fototapety i eksponaty, nawiązujące do życia i twórczości Zofii Kossak i jej rodziny. Od 2008 r. organizowane są tam cykle imprez kulturalnych pod wspólną nazwą „ARTYSTYCZNE LATO U KOSSAKÓW”. „Dwór Kossaków” prowadzi także warsztaty literackie, dziennikarskie, plastyczne, teatralne dla dzieci i młodzieży.

CHLEBOWA CHATA

Honorowe miejsce w Chlebowej Chacie w Górkach Małych jest piec. Marian i Jadwiga Dudysowie wypiekają w nim chleb. Korzystają z tradycyjnego, znanego od stuleci przepisu. Zaczyn to resztki ciasta z poprzedniego pieczenia, dodaje się do niego ziemniaki po to, żeby chleb trzymał wilgoć. Takie pieczywo nadaje się do jedzenia nawet przez trzy tygodnie. Dudysowie pieką też podpłomyki, do których podają masło i smalec domowej roboty. Zachwyceni turyści opowiadają, że takich smakołyków w życiu nie jedli. Karpacki Gazda zaprasza na specjalne prezentacje: zapoznanie z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem, oglądanie maszyn dawniej wykorzystywanych przy uprawie i obróbce ziarna (od ziarenka do bochenka), omawianie procesu powstawania masła i twarogu oraz sprzętów do tego wykorzystywanych, omawianie pozyskiwania miodu, pokaz sprzętu pasiecznego i ciekawostki z życia pszczół, próby młócenia cepami, mielenie zboża na żarnach, osiewanie mąki, formowanie oraz wypiek podpłomyków, degustacja podpłomyków z: masłem, miodem lub smalcem, kawa zbożowa z mlekiem, oddzielanie śmietany od mleka, ubijanie masła produkcja twarogu, degustacja wytworzonych produktów.

KOZIA ZAGRODA

Karpacki Gazda zaprasza do Koziej Zagrody, która jest zrekonstruowaną góralską chatą, w której warzy się oparte na starych przepisach dania kuchni regionalnej. Można  zatem skosztować francka, jagnięciny i oryginalnej kwaśnicy, uraczyć się nalewką i miodem, ale też dowiedzieć się co to jest sałasz, kim zaś byli Wałasi. Dla wielu dzieci atrakcją będzie karmienie i pogłaskanie kozy. Bramy Zagrody są otwarte na oścież przez cały rok. Odbywają się tutaj imprezy regionalne, w tym warsztaty pieczenia chleba i wyrobu serów, pokazy pieczenia placków na blasze, ogniska z pieczeniem barana. We wnętrzach drewnianej chaty znajdują się dwie izby, po 50 miejsc każda. Dolną z tradycyjnym piecem kaflowym, uzupełnia obszerna weranda z widokiem na malownicze góry, a latem - ogródek piwny z bacówką. W górnej izbie odbywają się warsztaty dla szkół i przedszkoli, a także szkolenia i wystawy.

DWOREK MYŚLIWSKI

Prawdopodobnie w 1924 roku Brunon Konczakowski dokonał kupna starej chaty góralskiej wraz z okolicznym lasem na stoku południowym Czupla w Głębcu na wysokości 640 m n.p.m. Chatę tę rozebrał i na jej miejscu zbudował myśliwski dwór. Budowlę stawiali majstrowie ze Śląska Cieszyńskiego, z bali układanych na zacios, bez użycia gwoździ. Do budowy użyto drzewa limbowego i modrzewiowego sprowadzonego z Alp włoskich i austriackich. Konczakowski z pochodzenia pół Polak, pół Austriak skłonił się ku stylowi tyrolskiemu. Dworek stoi na kamiennej podmurówce, jest podpiwniczony, piętrowy z wysokim poddaszem. Okna mają rzeźbione obramowania i ozdobne okiennice. Uwagę zwraca taras, a ponad nim balkony z ozdobną, drewnianą galerią. Korpus główny zakończony jest dwuspadowym dachem, a w zwieńczeniu umocowano głowę jelenia. Belki i podpory zdobi rzeźbiony ornament. Brunon Konczakowski projektując wnętrze domu, wykazał się wyrafinowanym gustem łowieckim, osobliwą sztuką którą wyznają wyłącznie uczniowie św.Huberta. Dobór mebli, kolor ścian, pociemniałe drewniane boazerie, na każdej ścianie trofea myśliwskie ( kolekcje rogów ), medalion odyńca z 1913 roku, stojak na broń, fotografie, rysunki, sztychy i obrazy myśliwskie - wszystko to tworzy całość, będącą wyrazem formy rezydencji myśliwskiej. Jadalnia posiada secesyjny piec z zielonymi kaflami, łagodne światło przyciemnione papirusowym abażurem a ściany ozdobione scenami łowieckimi. Mniejszy salonik gromadzi najcenniejsze eksponaty, a mianowicie: oszczepy na niedźwiedzie obciągnięte skórą zabytkowy kordelas (nazwa łacińska „cutellus” - nóż ), u sufitu wisi figura winiarza z rogami zamiast nóg degustującego markowe wino. Eksponaty wymienione przypominają gospodę tyrolską. „Konczakówka” przechowuje szczątkową część kolekcji dawnego właściciela. Cenniejsze eksponaty zasiliły zbiory muzealne na Wawelu i w Cieszynie a także w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Osobliwością Muzeum w Cieszynie ( ze zbiorów Konczakowskiego ) są okazy strzelb „cieszynek”, wykładanych kością, chluba cieszyńskich rusznikarzy. Obok stojącego dworku atrakcją jest kaplica Św. Huberta wykonana z piaskowca breńskiego kryjąca barwy witraż z wizerunkiem patrona myśliwych. Dzieło to pochodzi z Krakowskiego Zakładu Witrażów, prowadzonego przez Stanisława Gabriela Żeleńskiego. Pracownia krakowska wykonywała m.in. witraże Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera w latach 1910 - 1912. Kaplicę św. Huberta poświęcił ks. kard. Adam Sapieha. Zadrzewienie pobliskich wzgórz - to leśny park założony przez Konczakowskiego. Sadził on wybrane gatunki krzewów i drzew, którymi żywi się zwierzyna leśna. W latach międzywojennych „Konczakówka” była modnym łowiskiem gdzie walory krajoznawcze i łowieckie dopełniało bogate życie towarzyskie, dzięki pobytom wybitnych przedstawicieli świata łowieckiego: Habsburgów, Ignacego Mościckiego, który posiadał własną rezydencję w Wiśle na Zadnim Groniu Kozińca, Żelińskich i Wojciecha Kossaka- właściciela dworku w pobliskich Górkach Wielkich. Do dziś w jednej z siedmiu sypialni stoi łóżko Hermana Gerginga Łowczego III Rzeszy. W czasie PRL dwór Konczakowskiego służył osobistościom rządowym z kraju i zagranicy. Od 1989 roku obiekt pełni rolę ośrodka szkoleniowo - wypoczynkowe go. Nadleśnictwa Ustroń ( RDLP Katowice ). Dworek dysponuje 16 miejscami w pokojach 2 osobowych z WC i łazienką. Teren wokół dworku jest ogrodzony na powierzchni ok. 3 ha. Dojazd do „Konczakówki”: Brenna Spalona drogą asfaltową w kierunku kamieniołomu pod Czuplem. Postać Brunona Konczakowskiego warta jest pamięci. Był zaradnym, przedsiębiorczym i światłym kupcem z Cieszyna. Zajmował się handlem metalowymi i żelaznymi akcesoriami a szczególnie gwoździami do podków dla koni, które zamawiał dwór habsburski. Interes Konczakowskiego prosperował znakomicie, przynosił znaczne dochody, co pozwoliło na zakup słynnego istniejącego do dzisiaj w Cieszynie hotelu „Pod Brunatnym Jeleniem”. Nazwisko Brunona Konczakowskiego często przekręcano na „Konczałowski”, „Kinozakowski”. Był członkiem „Klubu Myśliwskiego” w Cieszynie, świetnie strzelał, co pozwoliło mu piastować w 1929 roku godność Króla kurkowego, organizował wystawy łowieckie. W „Konczakówce” zachowała się fotografia jamnika przy upolowanych kozłach. Był to ukochany i wierny towarzysz łowów Konczakowskiego. Po śmierci psa, jego pan upamiętnił go kamiennym obeliskiem z datą i inicjałami. W czasie ostatniej wojny za zatrudnienie Żydów trafił Konczakowski do Dachau. Przeżył dzięki rodzinie, która pomogła go z obozu wydostać i wrócił do Polski. Po zakończeniu wojny władze PRL zabrały mu cały majątek, dlatego zmuszony był wyjechać do Austrii, zabierając ze sobą niektóre meble i obrazy, gdzie niebawem zmarł. Jego rodzina osiadła w Wiedniu, w 1998 r. zmarł jego syn Józef.

CHATA GRABOWA

Chata Grabowa ma ponad 100 lat. Urządzona jest w regionalnym stylu. Można w niej podziwiać stare urządzenia używane kiedyś w życiu codziennym. Chata posiada bufet, gdzie można zjeść coś pysznego oraz można skorzystać z noclegu.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P.W.ŚW. NEPOMUCENA

Został zbudowany w 1937 r. W 1948 r. wzniesiono wieżę kaplicy, w tym też roku przybywa do Brennej Leśnicy ks. Leon Roter pierwszy proboszcz. W 1949 r. został ofiarowany przez parafian dzwon o wadze 200 kg, któremu nadano imię- św. Józefa.

KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. MELCHIORA GRODZIECKIEGO

Kościół powstał dzięki staraniom księdza proboszcza Budniaka oraz dzięki pracy i zaangażowaniu miejscowych parafian. Jest to pierwsza w Polsce świątynia pod wezwaniem św. Melchiora Grodzieckiego.

ZABYTKI BUDOWNICTWA LUDOWEGO

W Brennej zachowało się kilka starych chałup, chat góralskich  przeważnie z XVIII i XIX w., które nie są skupione w jednym miejscu, lecz spotyka się je raczej pojedynczo w różnych częściach wsi. Jedna z nich, zbudowana jednak już na początku XX w., jest siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. Znajduje się w niej również izba regionalna ze stałą ekspozycją sprzętów pasterskich, strojów potrzebnych kiedyś tutejszej ludności do życia wśród gór.

JASKINIA GŁĘBOKA W STOŁOWIE

Jaskinia położona jest na południowo-zachodnich stokach opadających ku dolinie Brennicy, na wysokości 970 m n.p.m. Odkrył ją 26 kwietnia 2003 Czesław Szura. Długość jej korytarzy wynosi 554m, zaś głębokość to 25m.  Jaskinia posiada sporą rozciągłość horyzontalną i szereg ciągów schodzących w dół na różne głębokości.

KAMIENIOŁOM TOKARZÓWKA

Położony jest w dolinie Brenna Leśnica na południowo- zachodnim stoku bezimiennego wzgórza w paśmie grzbietowym Starego Gronia. Przy obecnej eksploatacji zasoby piaskowca wystarczą na około 180 lat. Piaskowiec ze złoża "Tokarzówka" posiada zielonkawo – szarą barwę, którą daje zawartość glaukonitu. Odmiana piaskowca jest przeważnie drobno lub średnio ziarnista, posiada dobre właściwości wytrzymałościowe i całkowitą mrozoodporność.

KAMIENIOŁOM JATNY

Czynny był w latach 1950/1964. Należał do Spółki prywatnej mieszkańców Jatnego. Piaskowiec przeznaczony był między innymi do budowy Stadionu Śląskiego w Chorzowie w latach 1952/1956. z chwilą rozwiązania się Spółki zaprzestano eksploatacji kamieniołomu.

KAMIENIOŁOM GŁĘBIEC

To jeden z większych kamieniołomów w Brennej. Położony na północnym stoku Czupla. Piaskowce tu występujące są drobno i średnio ziarniste barwy zielonkawej z wkładkami piaskowca barwy szarej – „kamień pstry” oraz piaskowce barwy szarej - „kamień niebieski”. Właściwości fizyko – mechaniczne sprawiły, że są one bardzo poszukiwane przez firmy zagraniczne (Francja, Niemcy, kraje Beneluxu) i krajowe. Efektem tego są realizacje poważnych zagranicznych i krajowych budowli na przykład: Mediateka i Teatr w Paryżu, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie.

PRZYSTAŃ WODNA LEŚNICA

Położona w samym centrum Brennej, od zachodu otacza ją pasmo Orłowej oraz Beskidka, a od wschodu pasmo Starego Gronia. Zaporę wybudowano w 1940 roku, po wielkiej powodzi, która wyrządziła wiele szkód materialnych, zrywając mosty na Leśnicy i podmywając drogę na kilku odcinkach. Obecnie zaporę przystosowano do celów rekreacyjnych – stanowi ona przystań dla rowerków wodnych i kajaków. Spokojne miejsce, gdzie wiele osób wypoczywa spędzając wakacje na polu namiotowym.

PRZYSTAŃ WODNA HOŁCYNA

Przystań jest otoczona pasmem ,,Starego Gronia” od zachodu i od wschodu pasmem ,,Kotarza”. Do przystani można dojechać drogą asfaltową, przez którą przechodzi szlak turystyczny koloru niebieskiego z Brennej Centrum do Przełęczy Salmopolskiej i Szczyrku. Przystań powstała w 1962 roku, początkowo była ona zaporą przeciwpowodziową. Piękna okolica  stwarza wymarzone warunki do wypoczynku dla miłośników wody i słońca. Przystań dysponuje rowerami wodnymi i kajakami.

OŚRODEK JAZDY KONNEJ W BRENNEJ JANTY "HOCUŁ"

Ośrodek położony jest na zboczu jednej z gór w dolinie potoku Jatny. Założycielem ośrodka był Roman Iskrzycki, który był prekursorem nowoczesnej turystyki i agroturystyki w Brennej. Stworzył ośrodek jazdy konnej i ośrodek terapeutyczny między innymi dla dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Downa. Są tu znakomite warunki dla turystyki pieszej i konnej, dla osób w każdym wieku. Obecnie ośrodek jest prowadzony przez syn i synowa, którzy co roku w swoim Ośrodku Wypoczynkowym "Hucuł" Brenna Jatny organizują Ogólnopolskie Zawody Jeździeckie koni rasy huculskiej.

 

Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

 

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!

 


Zarezerwuj Karpackiego Gazdę




joomla template 1.6