Co to są Gody Żywieckie

„Żywieckie Gody” - jedyna taka impreza w województwie. Ten najstarszy i największy konkurs grup kolędniczych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. Kolędnicy występujący na scenie będą rywalizować w Żywcu, a plenerowe grupy obrzędowe walczyć o nagrody w Milówce.

Żywieckie Gody to jedna z najbardziej oryginalnych imprez w województwie, których celem jest kontynuowanie tradycji ludowych. Prezentacje na scenie (np. kolędnicy z gwiazdą, szopką, turoniem, mikołaje) oraz w plenerze (barwne żywieckie dziady, m.in. diabły, śmierci, macidule, Żydzi, kominiarze, niedźwiedzie) oceniają komisje, w skład których wchodzą przede wszystkim etnografowie.

Konkurs urozmaicony jest przez wiele imprez towarzyszących, m.in. konkursy trzaskania z bata, potańcówkę dziadowską, degustację potraw regionalnych, kuligi.

Głównymi organizatorami są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

W programie oprócz sztandarowego kolędowania przebierańców i konkursu strzelania z bata odbywa się skubanie pierza z gawędami, wieczory wspomnień poświęcone słynnym postaciom z Żywiecczyzny, kuligi, zabawy przy ognisku z pieczeniem kiełbasy i wiele jeszcze innych atrakcji.

Ze wszystkich stron z pokrzykiwaniami, muzyką, tańcem i wymyślnymi harcami nadciągają barwne i dziwacznie przystrojone grupy kolędnicze.

Przybysza z nizin najbardziej intrygują malowane maski wykonane z drzewa lipowego. Są one używane z roku na rok, ale co roku przybywa też nowych. Są tu nawet rzemieślnicy którzy specjalizują się w ich wyrobie. Maski wykonuje m.in. Józef Kupczak i Jan Talik.

Jedną z atrakcji kolędowania jest strzelanie z bata. Jest to konkurencja trudna, wymagająca długotrwałych ćwiczeń i specjalnie na ten cel przygotowanego bata.

Tradycja kolędowania nie zastygła w przeszłości. Młodzi chłopcy wnoszą do tej tradycji elementy nowe, które niesie życie. Stąd też prócz tradycyjnych postaci pojawiają się puszkarze obwieszeni puszkami z piwa, są też telefony komórkowe, z których można było pogadać z numerem zaczynającym się na 700, oczywiście za odpowiednią zapłatą.

Na scenie MCKu w Żywcu trwa wówczas przegląd grup kolędniczych, obrzędowych i inscenizowanych. W szczelnie wypełnionej sali widowiskowej publiczność może podziwiać zespoły kolędnicze oraz obrzędowe, przedstawiające inscenizację obrzędów i tradycje związane z okresem od początku miesiąca grudnia poprzez święta Bożego Narodzenia, zwyczaje Nowego Roku do końca Mięsopustu.

Występują grupy i zespoły ze wszystkich regionów etnograficznych byłego województwa bielskiego: powiaty: żywiecki, cieszyński, bielski, suski i wadowicki.

Obrzędy i tradycje związane z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku od dziesięcioleci kultywowane są z zamiłowaniem i pietyzmem, szczególnie na Żywiecczyźnie.

To właśnie na ziemi żywieckiej nieprzerwanie od ponad 30 lat organizowane są rokrocznie przeglądy zespołów kolędniczych i obrzędowych, w których tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Żywiecczyzna może się także poszczycić kadrą etnografów - ludoznawców, którzy na co dzień badają zwyczaje górali beskidzkich, ich kulturę materialną i duchową.

Zapraszamy do Żywca!

Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

joomla template 1.6