Dzielnica Sporysz i Centrum Rekreacyjne Dębina

Sporysz wieś nazwana jest, iż na tym miejscu gdzie wieś zasadzona jest, ziele sporysz przedtem rodziło się.

Niegdyś była to wieś rolnicza. Hodowano tutaj głównie karpie w 2 stawach, a także sadzono zboża i jarzyny.

Wiek XIX wraz z rozwojem przemysłu przyniósł zmiany. Chłopi dniem i nocą na sfatygowanych furmankach przywożą do Węgierskiej Górki darniową rudę. W Sporyszu dymią 4 fryszerki, pracują kuźnice, walcownie i cynkownia blachy w hucie założonej przez Karola Ludwika Habsburga w 1844r. Po śmierci arc. Albrechta w 1895r. zakład ten wraz z hutą z Węgierskiej Górki połączono z wielkimi zakładami w Trzyńcu i kopalniami węgla w Karwinie.

Sporysz był ulubionym miejscem na niedzielne i świąteczne wypady za miasto dla mieszkańców Żywca. Zawsze otwarte małe restauracyjki pod gołym niebem.

Za Grapą i w Kamieniołomie oraz u Kubicy, w której przygrywała świetna orkiestra, zapraszały na zabawę i odpoczynek. Pod kasztanami, dębami czy klonami wśród zielonych pól jedzono, pito i śpiewano. W specjalnie zbudowanych altanach przygrywały orkiestry zawsze chętnym do tańca. Gości spragnionych mocnych wrażeń sportowych zapraszały kręgielnie. Dla tych, którzy woleli wybrać się na mały spacer polecano wejścia na Łyskę i Grojec, z pięknymi widokami na miasto.

Ulokowała się tam Żywiecka Fabryka Śrub "Śrubena". Powstała jako zakład przeróbki surówki w 1837r. Nazwany został Hutą Fryderyka na cześć arcyksięcia Fryderyka Habsburga, który w 1822 r. kupił od Wielopolskich dobra żywieckie. W czasie II wojny światowej produkcja nastawiona była na potrzeby wojenne III Rzeszy. W okresie PRL fabryka jako "Żywiecka Fabryka Śrub – Przedsiębiorstwo Państwowe" rozbudowała się terytorialnie i wzbogaciła o nowoczesny park maszynowy. Przemianowano ją później w Galicyjską Fabrykę Śrub i Nitów, Austriacką Fabrykę Śrub i Wyrobów Kutych Brewiller i Ska. Od 1912r. specjalnością zakładu staje się produkcja śrub. W połowie 2005 r. fabrykę kupiła grupa inwestycyjna, która przekształciła fabrykę w spółkę akcyjną pod nazwą "Śrubena Unia SA". Obecnie produkuje się tam: nity, śruby, nakrętki itp.

Oprócz tego dużego zakładu działa firma japońska Sews Cabind Poland.

Na terenie Sporysza ulokowała się jedyna wyższa uczelnia miasta Żywiec – Beskidzka Wyższa szkoła Umiejętności.

Obecnie jest to rekreacyjna dzielnica miasta Żywiec, z campingiem „Dębina”, który otoczony jest 4 ha starodrzewem dębowym nad rzeką Koszarawą.

Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowego „Dębina”, mieści się na terenie dawnego parku żywieckiego. Wśród pięknych starych dębów, rosnących wzdłuż rzeki Koszarawa, rozlokował się kompleks turystyczno – gastronomiczno – rekreacyjny.

Hotel „Dębina” zapewnia wypoczynek w ciszy i spokoju Gościom, którzy planują urlop, bądź krótki postój w słynnym – nie tylko z piwa – mieście Żywiec. Dla turystów oddano do użytku komfortowe pokoje hotelowe oraz wolno-stojące domki campingowe i miejsca dla podróżujących Camperami.

Część Rekreacyjno - szałasowa może pomieścić około 350 osób pod zadaszeniem gdzie w skład wchodzą:

- trzy szałasy wraz z grillem

- ogród piwny

- zaplecze gastronomiczne

- zaplecze sanitarne

W tej części organizowane są imprezy plenerowe dla zakładów pracy, firm, czy osób prywatnych takie jak:

- spotkania integracyjne

- biesiady muzyczne

- zabawy, konkursy, w/g życzeń klienta

Na terenie obiektu znajduję się pole namiotowe, campingowe z podłączeniem elektrycznym oraz z dobrze wyposażonym zapleczem.

Camping oferuje różnego typu atrakcje sportowe :

- boiska do gry w piłkę plażową (3 szt.)

- boisko do gry w piłkę siatkową ( 1 szt.)

- boisko do gry w "BOULES"

- mały basenik dla dzieci

- korty tenisowe (2 szt.)

- boisko do babingtona

 Najnowsza atrakcją calego Żywca jest park linowy rozlokowany przy ośrodku Dębina.

Zapraszamy do Żywca!

Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego

joomla template 1.6