Mała lub duża Pętla Beskidzka
Oferta przewodnicka:
Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy:
- objazd ze mną po wszystkich miejscach znajdujących się na trasie Małej i Dużej Pętli Beskidzkiej,
- zwiedzanie wybranych oiektów,
- możliwość zorganizowania posiłku w postaci biesiady góralskiej z inscenizowanym napadem zbójnickim,
- czas na zakupy.
Pętla Beskidzka Mała
Trasa: Żywiec (zwiedzanie miasta) - Koniaków (Muzeum Koronkarstwa) - Istebna (Muzeum Regionalne "Chata Kawuloka", Izba Pamięci Jerzego Kukuczki) - Wisła (Zamek Prezydenta, Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza, Przejazd "Bajeczną Ciuchcią" pod Skocznię Narciarską im. Adama Małysza) – Żywiec.
Duża Pętla Beskidzka
Trasa: Żywiec (zwiedzanie miasta) - Jezioro Żywieckie i kaskady rzeki Soły - Góra Żar - Szczyrk (Kościół Parafialny św. Jakuba, wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne) - Salmopol (Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej) - Wisła (Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza, Przejazd "Bajeczną Ciuchcią" pod Skocznię Narciarską im. Adama Małysza) - Istebna (Muzeum Regionalne "Chata Kawuloka", Izba Pamięci Jerzego Kukuczki) - Koniaków (Muzeum Koronkarstwa) - Przełęcz Koniakowska - Milówka - Węgierska Górka (zwiedzanie fortu) – Żywiec.
Pętla Beskidzka ze zwiedzaniem Muzeum Browaru w Żywcu
Trasa: Żywiec - Golgota Beskidów - Milówka - Koniaków - Istebna - Wisła – Szczyrk.
SPECYFIKACJA ZWIEDZANYCH MIEJSC
ŻYWIEC
Trasę można rozpocząć przy zamku w Żywcu – stolicy zbójnictwa karpackiego. Żywiec to piękne, historyczne miasteczko leżące w samym centrum Kotliny Żywieckiej. Zwiedzić tu można efektowny Stary Zamek (ul. Zamkowa) z krużgankami przypominającymi te na Wawelu, Nowy Zamek (pałac Habsburgów) oraz otaczający budowle park ze starym drzewostanem i Domkiem Chińskim na wyspie. Na żywiecki Browar (ul. Browarna) trzeba poświęcić trochę więcej czasu.
GOLGOTA BESKIDÓW NA MATYSCE
Golgotą Beskidów nazwano szczyt Matyski (609 m n.p.m.), położony niedaleko miejscowości Radziechowy. Nad niewysokim szczytem Matyski góruje Krzyż Millenijny. Długo to miejsce znane było jedynie okolicznym mieszkańcom, teraz kalwaria coraz liczniej przyciąga turystów i pielgrzymów. I nic w tym dziwnego, bowiem Matyska to niezwykle piękne, malownicze miejsce. Postaci w poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej ukazane są w bardzo przejmujący sposób, widać tu cierpienie, zło i okrucieństwo. Atrakcją jest też fantastyczna panorama roztaczająca się ze szczytu - Beskid Śląski ze Skrzycznem, Beskid Mały z Jeziorem Żywieckim i Beskid Żywiecki, m.in. z Babią Górą. Rozległy widok obejmuje niemal 360 stopni. Prawie na sam szczyt prowadzi droga asfaltowa, dlatego nawet z małymi dziećmi i wózkami można dotrzeć na samą górę (parking u podnóża góry od strony miejscowości Radziechowy i drugi pod samym szczytem, droga jednokierunkowa, zjeżdżająca w kierunku Węgierskiej Górki.
MILÓWKA
Milówka, bardzo zaciszna niegdyś miejscowość, zasłynęła za sprawą braci Golców. W Milówce warto zajrzeć do Starej Chałupy - ciekawego Muzeum regionalnego oraz do miejscowych kościołów - Wniebowzięcia NMP i Św. Antoniego Padewskiego. Na dalszej trasie są Laliki - maleńka miejscowość z oryginalnym drewnianym kościółkiem.
KONIAKÓW
Koniaków to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Beskidach. Nie rozłożyła się, jak większość innych górskich wiosek, w dolinie, ale na grzbiecie (około 700 m n.p.m.), górując ponad okolicznym światem. Polecam galerię sztuki Chatę na Szańcach (Szańce 662), w której dzięki opowieściom przewodnika poznać można miejscowy folklor i tradycje. Tutaj też kupić można słynne koniakowskie koronki, m.in. bieliznę rozbudzającą wyobraźnię. W piwnicach klimatyczna karczma. W pobliżu warto wspiąć się na niewysokie szczyty - Ochodzitą (894 m n.p.m.) oraz Koczy Zamek (846 m n.p.m.). Rozciągają się stąd piękne widoki na Beskid Śląski i okoliczne miejscowości zagubione w dolinkach, a przy dobrej widoczności nawet na Tatry.
ISTEBNA
Prosto z Koniakowa droga wiedzie do Istebnej, równie ciekawej miejscowości górskiej, nie zatłoczonej i kultywującej lokalne tradycje i sztukę folkową. Na turystów czeka tu Chata Kawuloka (Wojtosze 824) oraz Izba Pamięci Jerzego Kukuczki (Wilcze 340). Niemal w centrum Istebnej wznosi się niewysoki szczyt - Złoty Groń (710 m n.p.m.), który zimą staje się centrum narciarskim. Istebna wraz z Koniakowem i Jaworzynką tworzą tzw. Beskidzką Trójwieś.
WISŁA - PERŁA BESKIDU ŚLĄSKIEGO
Kolejna miejscowość na trasie to najpopularniejszy kurort Beskidu Śląskiego - Wisła, sławna głównie za sprawą Adama Małysza. W centrum znajduje się dość zatłoczony deptak i plac Bogumiła Hoffa oraz Muzeum (ul. Stellera). Można przespacerować się nad rzekę Wisłę. W pobliżu widać okazały Hotel Gołębiewski. Poza centrum polecam szczególnie Wisłę Czarne - niezwykle piękne, a przy tym nie tak zaludnione miejsce z Jeziorem Czerniańskim, wodospadem, Skansenem a nieco wyżej Zameczkiem Prezydenta RP (Stok Zadniego Gronia). W niedalekiej Wiśle Malince warto podziwiać zmodernizowaną skocznię narciarską.
SZCZYRK
Ostatnie już miejsce na trasie to Szczyrk, do którego prowadzi z Wisły malownicza trasa przez Przełęcz Salmopolską (widokowy punkt i centrum narciarstwa). Szczyrk popularny jest szczególnie zimą z racji rozwiniętej infrastruktury narciarskiej. W centrum Szczyrku znajduje się dolna stacja kolejki linowej wywożącej turystów i narciarzy na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (1257 m n.p.m.).
Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!
Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!