Wycieczka do Ustronia

Oferta przewodnicka:

Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):

• zwiedzanie części uzdrowiskowej, degustacja wody w Pijalni Wód w Parku Zdrojowym,

• zwiedzanie centrum miasta, muzeum etnograficznego - Stara Zagroda, zabytkowych obiektów fabrycznych z Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego,

• zwiedzanie muzeum zabytkowych motocykli,

• spacer po parku, w którym znajduje się amfiteatr,

• zwiedzanie kościoła katolickiego pod wezwaniem św. Anny w Nierodzimiu, kościoła katolickiego p.w. św. Klemensa, kościoła ewangelickiego p.w. apostoła Jakuba Starszego, kościoła katolickiego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego,

• wyjazd wyciągiem krzesełkowym na Czantorię, odpoczynek, Letni tor saneczkowy,

• wyjazd na Równicę (podziwianie panoramy górskiej, wizyta w górskim schronisku PTTK, Zbójnickiej Chacie i Czarcim Kopycie, gdzie można upiec pstrąga nad ogniskiem, zakosztować "czarciego napoju", usiąść w kąciku miłości i nasycić się niepowtarzalna atmosferą 200- letniej chaty). Zabawa w Extrme Parku (możliwość aktywnej zabawy w parku linowym) lub w Leśnym parku Niespodzianek (możliwość uczestnictwa w lekcji edukacyjnej).

INFORMACJE O ZWIEDZANYCH MIEJSCACH

USTROŃ

Ustroń bez wątpienia należy do najpowabniejszych miast w Beskidzie Śląskim, malowniczo położony w dolinie rzeki Wisły pomiędzy Czantorią Wielką ( 995 m n.p.m.) i Równicą (884 m n.p.m.). Dojechać tu można trasą szybkiego ruchu z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Łodzi. Stąd blisko do sąsiednich miejscowości Beskidzkiej 5: Brennej, Istebnej, Szczyrku i Wisły a także do Czech i na Słowację. Ustroń to także przepiękne krajobrazy, atrakcje dla poszukujących przygód, doskonała oferta noclegowa, gastronomiczna oraz wiele atrakcyjnych imprez kulturalnych i sportowych. Doskonałe miejsce na wypoczynek, rehabilitację, leczenie, uprawianie wszelkich form ruchu oraz kulturalnego spędzenia czasu wolnego. Ustroń - to siła zdrowia i atrakcja o każdej porze roku!

ŚLADY PRZESZŁOŚCI

Historia Ustronia sięga 1305 roku, kiedy po raz pierwszy wymieniono go jako osadę książąt cieszyńskich. Na przestrzeni wieków Ustroń zmieniał swe oblicze i z małej góralskiej wioski przerodził się w nowoczesne uzdrowisko. Historię miasta najlepiej poznasz odwiedzając Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, które mieści się w zabytkowym budynku dawnej dyrekcji huty. Z zachowanych budowli drewnianych najcenniejszymi są: kościółek pw. św. Anny z 1769 roku w Ustroniu Nierodzimiu oraz rekonstrukcja drewnianej zabudowy z II poł. XVIII wieku - w centrum miasta. Ciekawą architekturę sakralną prezentuje kościół rzymsko- katolicki pw. św. Klemensa z 1788 r. i kościół ewangelicko - augsburski Apostoła Jakuba z 1835 roku. Z zabytków przyrody szczególną uwagę zwraca dąb Sobieskiego, który według legendy zasadzili mieszkańcy Ustronia na pamiątkę przejścia oddziałów króla Jana Sobieskiego w drodze na Wiedeń.

PO ZDROWIE

Uzdrowisko posiada ponad 200 letnią historię. Tradycje uzdrowiskowe sięgają połowy XVII w. gdy przyjeżdżano do Ustronia ze względu na łagodny klimat, uroki gór i tzw. kuracje serwatkowe, którymi leczono choroby przewodu pokarmowego i anemię. W II poł. XVIII w. odkryto tu rudę żelaza i uruchomiono hutę. Pracownicy huty odkryli, że woda ogrzana żużlem wielkopiecowym łagodzi bóle reumatyczne, co potwierdziły badania lekarskie. Obecnie to uzdrowisko na skalę międzynarodową. Znajduje się wiele sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia, świadczące szeroki zakres zabiegów i wysoki poziom usług. Solanki i borowiny należą do najlepszych w kraju. Uzdrowisko oferuje rehabilitację i leczenie chorób układu ruchu, krążenia, dróg oddechowych i obwodowego układu nerwowego. Niezwykle bogata oferta ośrodków spa, rozbudowana baza zabiegów fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych sprawi, że szybko odbudujesz swoje zdrowie i urodę a pobyt w uzdrowisku stanie się przyjemnością, do którego chętnie będziesz wracać. 

PRZYGODA I ADRENALINA

Kiedy zachłyśniesz się pięknem krajobrazu, spróbuj udać się na szlaki turystyczne, spacerowe i trasy rowerowe. Wyjedź nowoczesną 4-osobową "kanapą" na Czantorię, skorzystaj z letniego toru saneczkowego, wyjdź na szczyt Czantorii, wieżę widokową i napawaj się wspaniałym widokiem. Jeśli masz kondycję idź pieszo czerwonym szlakiem turystycznym na Równicę, możesz też wyjechać tam samochodem. Pod szczytem Równicy masz do dyspozycji park linowy oraz Extreme Park, w którym między innymi funkcjonuje całoroczny tor saneczkowy. Jeśli chcesz obcować ze zwierzyną i ptactwem odwiedź Leśny Park Niespodzianek. Zobaczysz tam między innymi żubry, jelenie, sarny, muflony, daniele, pokazy ptaków drapieżnych i sów, a także Centrum Przyrodniczo - Leśne. To atrakcja dla wszystkich, bez względu na wiek.

SPORT I REKREACJA

W Ustroniu możesz nie tylko uprawiać różne dyscypliny sportowe ale również w nich uczestniczyć. Organizowane są imprezy dla tych, którzy uprawiają sport wyczynowo oraz dla tych, którzy lubią swój wolny czas spędzać w ruchu i współzawodnictwie. Są imprezy zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od wiosny do jesieni najpopularniejsze są imprezy rowerowe i biegowe jak: Rodzinny Rajd Rowerowy, Bike Maraton, Indywidualna jazda na czas na Równicę, Marszobiegi na Równicę i Czantorię, Bieg Romantyczny Parami, Bieg Legionów i wszelkie turnieje. 

ŻYCIE KULTURALNE

Zarówno latem tak i zimą mamy szeroki wachlarz imprez kulturalnych. W lecie na imprezy zapraszamy do amfiteatru, który posiada zadaszoną scenę i widownię lub na ustroński Rynek, natomiast od jesieni do wiosny do Miejskiego Domu Kultury "Prażakówka". Wśród wielu ciekawych imprez są: Ustrońskie Spotkania Teatralne - USTA, Ustrońska Jesień Muzyczna, Koncert Charytatywny Adama Makowicza, Otwarcie Sezonu Uzdrowiskowego, Festiwal Folk & Country, Ustrońskie Dożynki. Muzeum Ustrońskie zaprasza także na liczne imprezy i wystawy stałe i okolicznościowe. Życie kulturalne w szczególny sposób wspierają rodzime reprezentacyjne zespoły artystyczne: Estrada Ludowa "Czantoria" i Estrada Regionalna "Równica", które swoimi występami zachwycają widzów.

UROKI ZIMY

Wypoczynek zimą może również należeć do udanych i atrakcyjnych. Oprócz wszelkich atrakcji w mieście, znajdziesz także wyciągi i trasy narciarskie do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego, snowboardu i ski alpinizmu. Wiele tras dla narciarstwa zjazdowego jest utrzymywana ratrakami i oświetlona. Przy wyciągach czekają instruktorzy a w mieście jest wiele wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Jeśli posiadasz umiejętności możesz startować w zawodach narciarskich. Niezależnie od tego czy przypniesz narty po raz pierwszy, czy poszukujesz trasy stanowiącej prawdziwe wyzwanie, z pewnością znajdziesz warunki, aby przyjemnie spędzić zimowe dni. A jeśli znudzi Cię codzienne szusowanie, usiądź w wygodnych saniach i pozwól się przy blasku pochodni i muzyki udać w baśniowy świat.

USTROŃSKIE SMAKI

Jesteś głodny, chcesz posmakować regionalnych specjałów, wczuć się w atmosferę góralskiej chaty, udaj się najlepiej do regionalnych karczm, których jest wiele. Posmakuj wyszukanych potraw i spraw sobie rozkosz dla podniebienia. Spróbuj placków ze szpyrkami, zbójnickiej pieczeni, pstrąga po góralsku i zjedz chleb ze smalcem. Jeśli nie odpowiada Ci kuchnia regionalna odwiedź inne lokale gastronomiczne, poczuj ich atmosferę i dobrą kuchnię. Zdziwisz się, ile jest tu ciekawych lokali gastronomicznych a w nich wyszukanych potraw.

ZABYTKI:

KOŚCIÓŁ KATOLICKI POD WEZWANIEM ŚW. ANNY W NIERODZIMIU

Niewątpliwie najstarszym spośród ustrońskich kościołów i najbardziej unikalnym jest kościół pod wezwaniem św. Anny w Nierodzimiu jako jedyny drewniany obiekt sakralny w naszym mieście. Wzniesiony został w 1769 r. z fundacji Antoniego Goczałkowskiego. Wieżę nadbudowano w 1938 r. Odnawiany wielokrotnie m.in. w 1948, 1957 i 1966 r. W 1983 i 1999 r. dokonano restauracji kościelnych organów.

KOŚCIÓŁ KATOLICKI P.W. ŚW. KLEMENSA

W centrum Ustronia, przy głównej ulicy imienia Ignacego Daszyńskiego znajduje się kościół parafialny p.w. św. Klemensa wzniesiony w 1787 r. Jest to obiekt zbudowany z kamienia i cegły, bez wyraźnych cech stylowych. Został zwrócony prezbiterium na zachód. Posiada nawę trójprzęsłową, a w niej i w transepcie sklepienia żaglaste o wydatnych gurtach. Okna są zamknięte łukiem segmentowym, a dach dwuspadowy obecnie pokryty jest blachą. 

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI P.W. APOSTOŁA JAKUBA STARSZEGO

Wśród wiekowych lip i brzóz w niewielkiej odległości od głównej ulicy Daszyńskiego znajduje się największy obiekt sakralny w Ustroniu - kościół ewangelicki p.w. apostoła Jakuba Starszego, wybudowany w 1835 r. Wieża zakończona strzelistym ostrosłupem powstała w latach 1856-57. Istniejący tam zegar wymieniono w latach 1983/4. Pierwszy, drewniany kościół na tym miejscu powstał w 1785 r. Obecny, murowany z kamienia i cegły nie powsiada wyraźnych cech stylowych. Jest zwrócony prezbiterium na wschód, które zamknięto półkoliście, a dach dwuspadowy pokryty jest obecnie blachą. Obiekt trójnawowy, z tego nawę główną nakryto sklepieniem kolebkowym. W kościele znajduje się ambona o cechach rokokowych z przełomu XVIII i XIX w. oraz obraz Ostatniej Wieczerzy z początku XIX w. i kielichy, dzbany cynowe i lichtarze liczące ponad 200 lat. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w. przeprowadzono wiele prac renowacyjnych, m.in.: odnowienie elewacji zewnętrznej i dachu na kościele oraz wymiana drzwi wejściowych. Wnętrze przemalowano w 1990 r. wg projektu Karola Kubali. W 2000 r. obiekt został podświetlony. 

KOŚCIÓŁ KATOLICKI P.W. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

W centrum Ustronia Lipowca znajduje się kościół wraz z plebanią. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego powstał w latach 1808-10. Murowany z kamienia i cegły, nie posiada wyraźnych cech stylowych. Jest zwrócony prezbiterium na południe, jednonawowy ze sklepieniami na gurtach. Dach dwuspadowy został pokryty blachą miedzianą, a nad prezbiterium jest niższy, pięciospadowy. Wymianę pokrycia dachowego wykonano na początku lat osiemdziesiątych XX w. Wyposażenie wnętrza posiada cechy późnorokokowe. Na uwagę zasługuje ołtarz główny z rzeźbami świętych Piotra i Pawła z połowy XIX w., chrzcielnica kamienna z dawnego kościoła, wiszące świeczniki z II połowy XIX w. oraz obrazy z końca XIX w. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. wykonano wiele prac remontowych kościoła: m.in. malowanie elewacji i wnętrza oraz restaurację zabytkowego wyposażenia kościoła. Parterowy budynek plebani ze sklepieniami kolebkowymi zlokalizowany został zbudowany w 1793 r. Posiada dach łamany kryty papą. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. wykonano remont kapitalny wnętrz wraz z wymianą okien. Uzyskane pomieszczenia przeznaczono na spotkania zborowników.

MUZEUM ETNOGRAFICZNE - STARA ZAGRODA

W centrum miasta, przy rynku od strony północnej zlokalizowane są zabudowania drewniane, będące od roku 1982 własnością Bronisława Palarczyka, gdzie w grudniu 1998 r. uruchomiono prywatne muzeum etnograficzne pod nazwą Stara Zagroda. Obiekty stanowią rekonstrukcję in situ. Pierwotny budynek mieszkalny konstrukcji zrębowej pochodził z 1768 r. Wykorzystano z niego odrzwia i 2 stropy. Budynek posiada dach dwuspadowy, kryty gontem. Od zachodu usytuowana jest drewniana stodoła. Wewnątrz i na podwórzu znajdują się bogate zbiory etnograficzne.

ZABYTKOWE OBIEKTY FABRYCZNE

W Ustroniu zachowało się sporo budynków pofabrycznych, związanych z długoletnią historią miejscowego hutnictwa i kuźnictwa. Niektóre z nich stanowiły hale fabryczne lub obiekty administracyjne. Do tych ostatnich należy piętowy, murowany budynek, w stylu eklektycznym pochodzący z początku XIX w. zlokalizowany przy ulicy Hutniczej, w którym pierwotnie mieściła się dyrekcja huty. Obiekt ze względu na wielokrotne zmiany funkcji przechodził częste remonty kapitalne, które zatracały jego cechy pierwotne. Po likwidacji huty, budynek zaadaptowano na mieszkania dla pracowników pozostałych zakładów, a w latach siedemdziesiątych utworzono tam pięć klas, zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie, Zespołu Szkół Technicznych. Jednak podczas prac remontowo-adaptacyjnych zmierzających do uruchomienia muzeum, przeprowadzonych w latach 1984-86, oraz później w latach 1992-93 starano się zrekonstruować pierwotne detale architektoniczne. W kwietniu 1986 r. uruchomiono Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, a w 1997 r. na terenie przyległym do Muzeum skansen przemysłowy wraz z kuźnią. Instytucja gromadzi regionalne muzealia zarówno o charakterze technicznym, jak również etnograficznym oraz organizuje wiele imprez kulturalnych - wernisaże wystaw, koncerty, wieczory autorskie i imprezy okolicznościowe. Podczas 15 lat działalności zorganizowano około 210 imprez, w których uczestniczyło ponad 105 tysięcy zainteresowanych. W Ustroniu Polanie, w pobliżu stacji PKP, znajduje się kolejny budynek pofabryczny będący zabytkiem, gdzie w latach 1837-1870 funkcjonowała kuźnia "Teresa". Jest to obiekt wzniesiony pod koniec XVIII w. z przeznaczeniem na papiernię, która istniała przed uruchomieniem kuźni. Po likwidacji tej ostatniej, na początku XX w. uruchomiono tam siłownię elektryczną na potrzeby pozostałych w Ustroniu zakładów. Od 1990 r. właścicielem budynku jest Spółdzielnia Usług Rolniczych w Ustroniu, która w latach 1993-94 wykonała remont kapitalny i zlokalizowała tam wylęgarnię drobiu. 

MUZEUM USTROŃSKIE IM. JANA JAROCKIEGO

Muzeum zostało uruchomione 18 kwietnia 1986 r. w zabytkowym, ponad 200-letnim budynku dawnej dyrekcji huty „Klemens”, przy ul. Hutniczej 3. Muzeum Ustrońskie otwarte codziennie dla zainteresowanych jest niewątpliwą atrakcją miasta. Prezentuje ona zainteresowanym kilka bardzo ciekawych wystaw o zróżnicowanej tematyce, począwszy od historii Ustronia, a skończywszy na urokliwych ekspozycjach regionalnych z ubiorami i sprzętami z niegdysiejszych domostw, co odtwarza niepowtarzalną aurę czasów naszych przodków, które już bezpowrotnie minęły. Od 19 października 2006 Muzeum Ustrońskie znajduje się na trasie Szlak architektury - Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Od początku istnienia Muzeum prowadziło działalność wystawienniczą, urządzając corocznie kilka, a od lat 90. kilkanaście różnorodnych ekspozycji. W latach 90. kilkakrotnie organizowano wystawy filatelistyczne z inicjatywy miejscowego koła Polskiego Związku Filatelistów oraz ekspozycje urządzane przez ustrońskie koło Polskiego Klubu Ekologicznego. Corocznie następuje prezentacja rękodzieła ustroniaków, mająca na celu spopularyzowanie rodzinnych artystów, m.in.: wystawa twórczości o tematyce kwiatowej w 2004 r., bożonarodzeniowej w 2004, 2005 r., wielkanocnej w 2006 r. Muzeum pozyskuje do współpracy licznych mieszkańców Ustronia jako ofiarodawców eksponatów, fotografii, dokumentów, autorów opracowań historycznych, informatorów o przeszłości i sponsorów. Placówka systematycznie urządza wieczornice - poświęcone nieżyjącym ustroniakom, spotkania, uroczystości miejskie i koncerty, a także jubileusze zasłużonych osób, np. 80-lecie Wandy Mider. Wymienione powyżej uroczystości połączone są z odsłoną tablic pamiątkowych na fasadzie zabytkowego budynku.

KOLEKCJA ZABYTKOWYCH MOTOCYKLI

Prywatne muzeum, które założył Pan Remigiusz Dancewicz. Można obejrzeć tu prywatną kolekcję motocykli z lat 1910 – 1945. Są tu motocykle różnych firm m.in. AJS, ZUNDAPP, ARIEL, BSA, BENELLI, BMW, DKW, NSU, GNOME & RHONE oraz wiele innych akcesoriów (silniki, tablice, itp.). W muzeum można podziwiać ok 40 motocykli.

AMFITEATR

Rozbudowa Ustronia jako ośrodka leczniczo-wypoczynkowego wymagała położonego w miarę centralnego miejsca dla organizacji masowych imprez kulturalnych. Amfiteatr na 2 000 miejsc z zadaszoną sceną oddano do użytku w parku Kuracyjnym w 1976 r. Od czerwca 2003 r. amfiteatr posiada zadaszenie, co uniezależniło frekwencję od warunków atmosferycznych. Co roku od maja do września odbywa się tam wiele imprez, do których w latach 70. i 80. należały: Festiwal Piosenki Czeskiej i Słowackiej, dożynki, koncerty zespołów, orkiestr i kapel fundowane przez domy wczasowe dzielnicy Zawodzie, koncetRTy okolicznościowe o tematyce walki z patologią społeczną Dzieci Dzieciom, Dzieci Rodzicom, imprezy związane z finałem zawodów sportowych i rajdów, coroczny konkurs Miss Wakacji, któremu towarzyszą znani piosenkarze , aktorzy oraz prezenterzy m.in.: Cezary Pazura, Zbigniew Wodecki, Maciej Orłoś. W latach 90. oferta kulturalna poszerzyła się o nowe propozycje, jak Festyn Miast Partnerskich oraz cotygodniowe weekendowe imprezy letnie.

WIELKA CZANTORIA

Wielka Czantoria (995 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma. Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega także główny wododział Polski, stanowiący granicę między zlewiskami Wisły i Odry. Szczyt charakteryzuje się stromymi zboczami od wschodu i zachodu – różnica wysokości pomiędzy położonym u stóp góry Ustroniem, a szczytem wynosi 630 m. Czantoria porośnięta jest w większości lasami bukowymi i świerkowo-jodłowymi, miejscami z udziałem jaworów, jesionów, modrzewi i in. Po obu stronach granicy państwowej w partiach podszczytowych znajdują się leśne rezerwaty przyrody: po stronie polskiej rezerwat „Czantoria”, a po stronie czeskiej rezerwat „Čantoryje”. Na zboczach i szczycie Czantorii Wielkiej występują także trawiaste polany. Nazwa „Czantoria” została wzmiankowana w zapiskach po raz pierwszy w dyplomie księcia cieszyńskiego Adama Wacława z dnia 3 października 1615 r., w którym ten rozgranicza swoje posiadłości od dóbr Adama Goczałkowskiego z Goczałkowic (Archiwum Państw. Cieszyn, Zespół Komora Cieszyńska, sygn. 85). Na położoną poniżej szczytu polanę Stokłosica dociera kolej linowa krzesełkowa z Ustronia Polany wybudowana w 1967 r. i zmodernizowana w 2007 r. Dzięki temu Czantoria jest bardzo popularna wśród turystów i narciarzy. Obok górnej stacji znajduje się maszt przekaźnikowy. Czantoria to także dobry punkt widokowy. Obserwować można z niej panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko-Śląskiego, rzekę Wisłę oraz Pogórze Śląskie i Górny Śląsk – przy dobrej pogodzie widoczny jest Zbiornik Goczałkowicki i dalej stopniowo w stronę zachodnią – elektrownia Łaziska, miasta: Żory i Jastrzębie-Zdrój, elektrownia Rybnik, hałda w Rydułtowach, miasto Wodzisław Śląski, elektrownie Dziećmorowice w Republice Czeskiej. Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa (wstęp płatny) z platformą na wysokości 29 metrów oraz bufet. Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne na Czantorii (właściwie pod Czantorią Wielką), zbudowane jeszcze przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904 r. Tam też znajdowało się turystyczne przejście graniczne. Czantoria Wielka stanowi duży węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia, Nydka i Trzyńca (Republika Czeska). Przez szczyt przebiega Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego.

RÓWNICA

Równica – szczyt górski o wysokości 885 m n.p.m. w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy. Stoki i sam wierzchołek są porośnięte lasami, głównie bukowymi i mieszanymi. Na podszczytowej polanie, na wysokości 785 m n.p.m. znajduje się schronisko górskie założone w roku 1927, którego wygląd nawiązuje do architektury regionalnej. Wewnątrz mieści się placówka GOPR. Do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga asfaltowa z Ustronia. Na szczycie Równicy oraz obok schroniska znajduje się węzeł szlaków turystycznych, którymi dotrzeć można do centrum Ustronia, Ustronia Polany, Skoczowa, Brennej i na Przełęcz Salmopolską. Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki. Spod szczytu rozciąga się rozległa panorama Beskidu Śląskiego ze szczytami: Czantorii Wielkiej, Małej, góry Tuł, Skrzycznego, Soszowa Wielkiego, Baraniej Góry, Malinowskiej Skały. Na południowym stoku Równicy duży ośrodek wczasowy i sanatoryjny. Przy szlaku z Ustronia miejsce nabożeństw protestanckich – odprawianych pod gołym niebem od czasów prześladowań religijnych do dziś.

EXTREME PARK RÓWNICA

Równica - góra owiana legendami, a starzy mieszkańcy Ustronia często nazywają ją Diablą Górą. Turystów przyciągają tutaj niezapomniane widoki oraz karczmy z dobrym i regionalnym jadłem. Na Równicy znajduje się Extreme Park (park rozrywki), w którym Karpacki Gazda poleca zabawę na torze saneczkowym, Roller Coasterze, batutach, na ściance wspinaczkowej, w kinie 4D, planetarium, strzelnicy oraz na spektaklu horror show. Kompleks zlokalizowany jest w przepięknym zakątku Beskidu Śląskiego, w miejscu idealnym na piesze i rowerowe wycieczki. Położenie i charakter naszego obiektu sprawia, że jest to świetne miejsce rajdów rodzinnych bądź firmowych.

Tor Saneczkowy Roller Coaster

Pierwszy w Beskidach tor saneczkowy typu ROLLER COASTER niemieckiej firmy Wiegand dostarczy niezapomnianych wrażeń zarówno dzieciom jak i dorosłym. Tor ma 200 metrowy podjazd, 600 metrów zjazdów i sporo emocjonujących zakrętów, gwarantujących duże emocje. Jest np. serpentyna, z 360 - stopniowego zakrętu wpadamy od razu w 180 - stopniowy, a wszystko dzieje się kilka metrów nad ziemią. Na gości czeka 36 sanek wyposażonych w bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa, a w razie potrzeby także w specjalne osłonki przed deszczem. Sanki mogą jeździć z prędkością około 40 km/h. Sanki wyposażone są w hamulce, dzięki którym możemy jechać z prędkością dla nas odpowiednią. Nowoczesna konstrukcja umożliwia korzystanie z toru przez cały rok, bez względu na upał, deszcz czy mróz. Zjazd torem saneczkowym w Kompleksie Extreme gwarantuje wiele emocji dla każdego.

Batuty

Na terenie Kompleksu EXTREME znajdują się również batuty. Na tym urządzeniu rekreacyjnym możecie Państwo poszaleć do woli. Zawieszeni na linach w specjalnej uprzęży, odbijając się od elastycznej powierzchni batutów możecie Państwo dokonywać wielu powietrznych ewolucji. Z batutów mogą skorzystać osoby do 75 kg wagi ciała. Innych ograniczeń nie ma.

Ścianka wspinaczkowa

Wspinaczka to nie tylko emocje, to również ogromna dawka zdrowego ruchu. Z 7 metrowej ścianki wspinaczkowej w Kompleksie EXTREME mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Zabawa na naszej ściance nie wymaga profesjonalnych umiejętności. Wystarczy tylko chęć aby pod okiem instruktora świetnie się bawić.

Kino 4D

Jedna z najnowocześniejszych atrakcji łącząca w sobie elementy tradycyjnego kina 3D z efektami mechanicznymi takimi jak: ruszające się i wibrujące fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr a także opcjonalnie, wyjątkowa projekcja na ekranie cylindrycznym. Na widowni znajduje się opcjonalnie 20 miejsc, z których widzowie oglądają projekcje w technologii 3D. Pokaz specjalnie przygotowanego filmu odbywa się równolegle z dwóch projektorów wysokiej jakości, rzutujących obraz na ekranie pokrytym specjalną srebrną farbą. Widz ma wrażenie obecności w przestrzeni akcji filmu. Postaci i przedmioty sprawiają wrażenie jakby wyskakiwały z ekranu prosto na oglądającego. Wrażenie dodatkowo potęguje tzw. czwarty wymiar w postaci efektów specjalnych wokół widza. Główną rolę odgrywa tutaj moduł foteli który, dzięki sterownikom scenariusza, daje możliwość wykonywania szerokiego spektrum ruchów, od delikatnych wibracji, poprzez kołysanie na boki jak na pokładzie pirackiego statku lub ostre szarpnięcia wagonika kopalnianej kolejki. Dodatkowe podmuchy wiatru, delikatne krople wody spadające na widza gdy na ekranie pojawi się deszcz oraz uczucie szmerania po nogach gdy na ekranie bohater właśnie brnie w trawie, bądź przebiegają mu pod stopami myszy, daje pełny obraz oglądanego filmu z przeżyciami, których nie doświadczycie nigdzie indziej.

Planetarium

Jako jedna z atrakcji zawartych w ofercie Extreme Parku to kompleksowo zaprojektowany i wykonany obiekt przeznaczony do popularyzacji astronomii i wiedzy o kosmosie, ale również miejsce w którym propagujemy ogólną wiedzę o naszej planecie i całym wszechświecie. Pierwotnie planetarium oznaczało aparaturę służącą do wyświetlania układów gwiazd i rozmieszczenia planet oraz innych ciał niebieskich na półkolistym ekranie tzw. "sztuczne niebo". W nowoczesnym znaczeniu stosuje się słowo planetarium do określenia obiektu, który jest wyposażony w sale i urządzenia do projekcji nieba oraz inne elementy pełniące różnorakie funkcje popularnonaukowe i edukacyjne. Planetarium o nowoczesnym designersko i aranżacyjnie wyglądzie wzbogacone jest dodatkowo o efekt poruszających się foteli odchylających się w tył dla większego komfortu oglądania projekcji na sferycznym ekranie umieszczonym nad głowami widzów. Ale również o dodatkowych efektach wibracji i poruszania się fotela a także uczucia wiatru po to aby móc pełniej doznawać przyjemność płynącą z doświadczania ogromu kosmosu, podążając za scenariuszem naszych filmów edukacyjnych. Cały obiekt składa się z widowni opcjonalnie mieszczącej 85 osób, ekranu sferycznego o średnicy od 11 metrów a także systemu sterowania i projektorów wyświetlających obraz w technice "fish eye" na powierzchni sfery.

Strzelnica interaktywna Piratt Show

Jest to zabawa rodzinna, w której udział może wziąć cała rodzina. Im większa liczba graczy na sali tym większa zabawa i satysfakcja z osiągniętego wyniku. Scenariusz gry oparty jest na historii pirata poszukiwacza skarbów. Gracz wciela się w jego pomocnika i wyrusza na poszukiwanie skrzyni pełnej złota. W podzielonym na plansze scenariuszu gracz przeżywa piracką przygodę walcząc z zastępami pirackich kościotrupów próbujących przeszkodzić naszemu bohaterowi w dojściu do skarbu ukrytego we wnętrzu przerażającej jaskini. Gra stanowi świetną zabawę dla całej rodziny i twórcze rozwinięcie westernowego scenariusza.

Horror Show

Przekonaj się sam! Jedyny tego typu dom. Sprawdź na ile jesteś odważny. Odwiedź jeden z najstraszniejszych domów grozy jaki kiedykolwiek widziałeś. Stań oko w oko z przerażającymi potworami... Przeżyj chwile grozy i niepewności w starej, uszkodzonej windzie. Przejdź przez korytarz pełen obrzydliwych szczurów. Stań naprzeciw klatki z monstrualnym ogrem oraz spróbuj przebrnąć przez zakrwawioną komnatę tortur. Horror Show to niezapomniane wrażenia, to moc emocji i dobrej zabawy!

LEŚNY PARK NIESPODZIANEK

Leśny Park Niespodzianek to miejsce, które powinno się odwiedzić. Znajduje się w Ustroniu Zawodziu w Beskidzie Śląskim i jest on jedynym w swoim rodzaju parkiem, który daje możliwość spędzenia czasu dla całych rodzin, grup zorganizowanych w różnym przedziale wiekowym i pojedynczych gości. Jest to również raj dla fotografików, którzy mają tu możliwość fotografowania zwierząt praktycznie w naturalnych warunkach. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Wszystko to stanowi nowatorską ideę parku. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczymy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty.  Bez sprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów (patrz sokolarnia, sowiarnia). Park to edukacja i rekreacja. Jedna ze ścieżek wyposażona została w plansze edukacyjne i poglądowe z dziedziny fauny i flory, na końcu której znajduje się Centrum Przyrodniczo Leśne z eksponatami i multimedialnym wyposażeniem.

Do części rekreacyjnej zaliczyć możemy aleję bajkową z ruchomymi ekspozycjami znanych nam bajek oraz rozbudowany plac zabaw. Goście Leśnego Parku Niespodzianek bezpłatnie mogą skorzystać z parkingu, toalety oraz wszystkich atrakcji na terenie parku. Miejsca widokowe dają możliwość wyciszenia i podziwiania Beskidu Śląskiego. Otwarcie parku miało miejsce 01.08.2002 roku, znajduje się  on w Ustroniu Zawodziu, w Beskidzie Śląskim, przy ulicy Zdrojowej 16, liczy sobie ok. 15 hektarów i ma ponad 3,5 km przygotowanych dla zwiedzających ścieżek. Jest to malownicza uzdrowiskowa okolica obfitująca w wiele atrakcji turystycznych. Nasz park, który jest nietypowym ogrodem zoologicznym, niewątpliwie należy do tych najciekawszych. Położony jest na terenie starodrzewia bukowego rozciągającego się na południowym stoku Równicy, której część przyrodnicza pozostaje pod ścisłą ochroną. Nastawiony jest przede wszystkim na wypoczynek, ale to również edukacja społeczeństwa, grup młodzieżowych i szkolnych. Polecamy również przyjazd studentom kształcącym się w kierunkach zootechnicznych i leśnych.

Leśny Park Niespodzianek - stwarza przede wszystkim odwiedzającym możliwość obcowania z naturą. Na rozległym terenie parku, na łonie przyrody żyjącej swoim rytmem można podziwiać,  karmić, głaskać dziką zwierzynę. Każdego zachwyci silna postawa żubrów, jeleni szlachetnych i jeleni sika, łagodność saren i sympatyczna natura danieli. Kto nie chciałby zbliżyć się  i dotknąć danieli czy muflonów. Podążając naszymi ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi nie sposób ominąć głównych atrakcji parku: stacji ptaków drapieżnych i sowiarni, obsługiwanych przez wykwalifikowanych sokolników. Kogo nie fascynuje dzikość przyrody i oglądanie jej z bliska? Drapieżne orły, myszołowy, sokoły, jastrzębie i sowy każą nam ulec tej fascynacji! Zapraszają na przedstawienie swojej siły, piękna  i nieokiełznanej natury.  Sokolnicy odkrywają przed nami magię, jaka tworzy się pomiędzy ptakiem a człowiekiem. Z zapartym tchem będziemy obserwować loty skrzydlatych drapieżców prosto z rękawicy sokolnika, nad głowami widzów i powrót na zawołanie opiekuna.                   

Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej - to swoiste muzeum, w którym przy dźwiękach odgłosów lasu zapoznać się można z licznymi eksponatami oraz trofeami łowieckimi. Tutaj wyświetlany jest również poglądowy film o tematyce łowieckiej. Dużo radości sprawi kontakt z dzikami, zwłaszcza (w odpowiednim okresie)  z młodymi warchlakami czy kozą karłowatą. Żadne dziecko nie zapomni dotyku zwierząt cierpliwie poddających się głaskaniu. Wszystkim zwiedzającym zapewniamy odpoczynek i możliwość  pokrzepienia się w punkcie małej gastronomii, gwarantującej ciepłe dania oraz ciepłe i zimne napoje. Najmłodszym gościom oferujemy wesołą zabawę w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym, na który  składa się plac zabaw, bajkowa aleja z ruchomą ekspozycją, polana piknikowa i urocze miejsca widokowe.


Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

 

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!

 

Zarezerwuj Karpackiego Gazdę




joomla template 1.6