Wycieczka kaskadą rzeki Soły

Oferta przewodnicka:

Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):

• wycieczka wzdłuż jeziora Żywieckiego, Międzybrodzkiego i Czanieckiego, podziwianie pięknych widoków beskidzkich,

• przyjazd do Porąbki pod kolejkę wagonikową i wyjazd na górę Żar, na szczycie znajduje się zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej, wnętrze elektrowni udostępnione jest zwiedzającym, zwiedzanie wnętrza elektrowni szczytowo – pompowej (prelekcja o zwiedzanym obiekcie, film pt. „Szczytowe megawaty”, przejście sztolnią komunikacyjną do komory elektrowni), wjazd kolejką linowo – terenową na górę Żar, podziwianie rozległej panoramy, wizyta w najstarszej w Polsce szkole szybowcowej, dla żądnych wrażeń wizyta w parku linowym na górze Żar, zabawa w całorocznym torze saneczkowym na górze Żar,

• zwiedzanie ruin zamku rozbójników na wzgórzu Wołek, przejazd na przełęcz Przegibek – wejście na Magurkę Wilkowicką i szczyt Rogacz (miejsca związane ze zbójnikami beskidzkimi),

• panorama z zapory w Tresnej oraz Porąbce, rzut okiem na osiedle urzędnicze "Kolonia" powstałe w latach 20-tych XX w. dla budowniczych zapory, krótkie zwiedzanie ruin jednego z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych w czasach komunistycznych kompleksu wypoczynkowego w Kozubniku, spacer po Międzybrodziu Żywieckim i Międzybrodziu Bialskim. Jest też możliwość zwiedzenia Izby Regionalnej w Porąbce (bardzo ciekawy zbiór przedmiotów codziennego użytku, strojów regionalnych, sprzętów), Izby Tkackiej w Porąbce (zbiór krosien tkackich, cierlic, kołowrotków, starych maszyn do szycia), Orionówki w której często bywał papież Jan Paweł II,

• przejazd w kierunku Żywca, rejs stateczkiem po jeziorze Żywieckim, przejazd przez wiadukt Wilczy Jar, na którym odbywają się skoki na bungee,

Jest możliwość przedłużenia wycieczki o zwiedzanie Żywca: w mieście Żywiec czekają nas następujące atrakcje - zobaczymy Stary i Nowy Zamek. Wnętrza zamkowe można oglądać, ale warto zwrócić uwagę na to, że kilka pałacowych pomieszczeń zamieszkuje obecnie księżna Maria Krystyna Habsburg, wypędzona przez polskie władze po II wojnie światowej. Zamek w Żywcu otoczony jest zabytkowym parkiem (park miniatur, mini zoo, domek chiński, rosarium, Aleja Lipowa, fontanna), zaprojektowanym w XVII w. Później obejrzymy Kościół Katedralny Narodzenia NMP z I połowy XV w. i kościół Trzech Krzyży.

SZCZEGÓŁY WYCIECZKI:

Wycieczka ta prowadzi malowniczymi terenami pogranicza Beskidu Żywieckiego i Małego. Kaskadę rzeki Soły tworzą trzy zbiorniki - Zbiornik Wodny Tresna, Zbiornik Wodny Porąbka oraz Zbiornik Wodny Czaniec. Na wycieczce zobaczą Państwo system zapór i tam ziemnych i betonowych, który chroni Kraków przez falą powodziową z Beskidu Żywieckiego. Trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że na Żywiecczyźnie płyną dwie bardzo groźne rzeki – Soła i Koszarawa, które wpadają do Jeziora Żywieckiego, Międzybrodzkiego, Czanieckiego i w okolicy Oświęcimia wpadają do Wisły. Gdyby nie budowa systemu zapór wiele miast leżących nad Wisłą w Polsce miało by ogromne problemy z falą powodziową.  Zadaniem systemu trzech następujących po sobie zbiorników jest:  zwiększenie zasobów wodnych dla zapewnienia poboru wody dla przemysłu, potrzeb gospodarki komunalnej i gospodarki rybackiej we współpracy z innymi zbiornikami, ochrona przed powodzią terenów doliny rzeki Soły, redukcja fali powodziowej Górnej Wisły, produkcja energii elektrycznej bez szkody dla środowiska, wyrównanie przepływów na rzece Sole dla zachowania przepływu biologicznego, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi rekreacji i wypoczynku. Wśród gór i lasów, nazywane perełkami w koronie Beskidów, srebrzą się w słońcu jeziora: żywieckie, międzybrodzkie i czanieckie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w tej okolicy znajduje się jeszcze jedno jezioro, które wznosi się aż na wysokości 761 m. n.p.m. Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979 roku, który całkowicie zmienił jej wygląd. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2 310 000 m3 wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości. Wewnątrz góry Żar zbudowano podziemną elektrownię szczytowo-pompową o największym na świecie spadzie wody. Elektrownia ta jest unikalnym w skali światowej obiektem energetycznym.

SPECYFIKACJA ZWIEDZANYCH MIEJSC

GÓRA ŻAR

Żar (761 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim. W roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej u podnóża góry powstało szybowcowe lotnisko Żar. Działa tam Górska Szkoła Szybowcowa "Żar" i uprawiane jest paralotniarstwo. Od 1979 roku na górę można było wjechać drogą asfaltową, jednak aktualnie jest to zakazane. Wjazd na szczyt możliwy jest uruchomioną 30 grudnia 2003 roku koleją linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego. Zimą działa tu ośrodek narciarski Kolej Linowo-Terenowa Żar (kolej linowo-terenowa, dwa wyciągi i trasy narciarskie wzdłuż nich). Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Jezioro Żywieckie, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.

KOLEJ LINOWO - TERENOWA ŻAR

Latem z usług kolei linowo-terenowej na Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim- miejscowości położonej w odległości 12 km od Żywca, korzystają turyści, podziwiający rozległą panoramę krainy jezior i zalewów Beskidu Żywieckiego, przełom Soły i góry Beskidu Małego. Swój początek mają tu liczne wędrówki piesze, jaki i rowerowe. W pobliżu dolnej stacji kolei znajduje się Górska Szkoła Szybowcowa im. Adama Dziurzyńskiego, wypożyczalnia rowerów górskich oraz parking samochodowy i autokarowy. Przy górnej stacji jest restauracja i taras widokowy oraz sztuczne jezioro - zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej, mający 14 hektarów powierzchni i mieszczący 2 miliony metrów sześciennych wody. W pobliżu dolnej stacji kolei znajduje się zjeżdżalnia pontonowa, stanowiąca znakomitą zabawę dla każdego bez względu na wiek oraz park linowy. Góra Żar przyciąga miłośników sportów ekstremalnych. Patrząc w niebo często możemy dostrzec akrobacje szybowców spokojne loty paralotniarzy. Zimą narciarze i snowboardziści korzystają ze średnio trudnej trasy o długości 1600m, sztucznie zaśnieżanej i utrzymywanej ratrakami, oświetlonej i nagłośnionej. W pobliżu górnej stacji funkcjonuje 300-metrowy wyciąg orczykowy, a także inne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Przy dolnej stacji działa stok narciarski dla najmłodszych wraz z taśmowym przenośnikiem Sun Kid. Na miejscu znajduje się również profesjonalna wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis oraz szkoła narciarska i snowboardowa. Z Góry Żar rozciąga się rozległa panorama na krainę jezior i zalewów Beskidu Żywieckiego. Wspaniałe widoki oraz podziwianie podniebnych akrobacji lotników z pobliskiej szkoły szybowcowej zachęcają do spędzenia wolnego czasu o każdej porze roku. Zapewniamy dobrze przygotowane trasy narciarskie oraz milą i fachowa obsługę. Dla zwolenników spędzania wolnego czasu na dwóch kółkach mamy coś specjalnego, 2 trasy rowerowe pozwalające na zjazd z górnej stacji. Pierwsza trasa jest łagodna biegnie początkowo wzdłuż zbiornika wody elektrowni szczytowo-pompowej a następnie przez częściowo zalesione miejsca, pozwala to na relaksacyjne spacery rowerowe podziwianie pięknych widoków, otaczającej przyrody a przede wszystkim na odpoczynek od miejskiego zgiełku. Druga trasa nazywana „trasą dla twardzieli”, czyli osób lubiących ekstremalne wyzwania.

CAŁOROCZNY TOR SAMECZKOWY NA GÓRZE ŻAR

Karpacki Gazda zaprasza na szczyt Góry Żar, gdzie na północnym stoku - przy budynku METEO (w którym mieści się Kącik Przyrody "ŻAR" oraz Grill Bar) - wśród przepięknych widoków, możecie Państwo doświadczyć niesamowitych emocji, na wspaniałym torze saneczkowym zwanym też górskim roller coasterem. Grawitacyjny tor saneczkowy to niezapomniane chwile spędzone na wyśmienitej zabawie z całą rodziną. Takich emocji oraz widoków nie znajdziesz nigdzie! Charakter konstrukcji - najnowocześniejsza technologia i zabezpieczenia oraz użyte do budowy roller coastera materiały są najwyższej jakości. Gwarantuje to całkowite bezpieczeństwo zabawy oraz możliwość korzystania z toru bez względu na pogodę przez cały rok. Do Państwa dyspozycji oddano 18 dwuosobowych sanek wyposażonych w bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa oraz hamulec. Saneczki mogą jeździć z prędkością około 40 km/godz. Dzieci do lat 8 mogą korzystać z roller coastera wyłącznie w towarzystwie osoby dorosłej! Długość całkowita toru wynosi 500 metrów wraz z podjazdem. Całkowity czas przejazdu: ok. 2 min. Tor jest oznakowany, w nocy oświetlony i spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa określone przez Okręgowy Inspektorat Dozoru Kolejowego.

PARK LINOWY NA GÓRZE ŻAR

Zajęcia w parku linowym to wspaniała forma spędzania wolnego czasu wywodząca się z Francji. Uczestnicy programów linowych uczą się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamują barierę leku wysokości. Park linowy to wysokościowy system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach lub palach. Bawić się tu mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci od 8 roku życia.  Czekają na Was stacje składające się z mostów, kładek, belek, pętli, siatek i różnego rodzaju zjazdów: na drabince, trapezie czy na deskorolce Park linowy położony w lesie obok dolnej stacji kolejki PKL na Górę Żar. Do dyspozycji oddajemy następujące trasy:

• TRASA NISKA to 9 przeszkód zawieszonych na wysokości od 5 do 8 metrów.

• TRASA WYSOKA dostępna dla absolwentów trasy niskiej, na tej trasie do pokonania znajduje się 11 przeszkód zawieszonych na wysokości od 5 do 20 metrów.

• TRASA ZJAZDOWA składa się z 5 długich zjazdów tyrolskich z jednego zbocza na drugie. Maksymalna wysokość 25 metrów.

ELEKTROWNIA PORĄBKA-ŻAR

Została zbudowana w 1979 roku i na ówczesne czasy była największą tego typu elektrownią na świecie. Elektrownia ta jest drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce uruchomioną w 1979. Wyposażona jest w cztery hydrozespoły typu Francis o mocy 500 MW (4 x 125 MW) dla pracy turbinowej oraz 540 MW (4 x 135 MW) dla pracy pompowej. Elektrownia wykorzystuje jako zbiornik dolny zaporowe Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Porąbce. Sama elektrownia (sztolnie wodne, transportowe, pomocnicze, komora maszynowni) mieści się w wydrążonym wnętrzu tej góry. Lustro Jeziora Międzybrodzkiego znajduje się na wysokości około 318 m n.p.m., a zbiornika górnego na wysokości około 750 m n.p.m., co daje tzw. średni spad statyczny 432 m. Czas pracy w szczycie wieczornym (produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem wody ze zbiornika górnego) to 4 godziny. Czas pompowania wody do zbiornika górnego to 5,5 godziny. Sprawność cyklu elektrowni wynosi 75%. Elektrownia jest udostępniona do zwiedzania. Absolutny unikat w Polsce i rarytas w skali europejskiej. Oficjalna nazwa: Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar. Powstała w latach 70. zeszłego stulecia, a trwająca dziesięć lat budowa była dla konstruktorów nie lada wyzwaniem.

Przewodnik prowadzi Państwa pod przyklejoną do zbocza, pomalowaną na żółto ścianę z napisem "Hala maszyn". Wejdziemy w małe drzwi tuż obok wielkiej bramy i staniemy przed ogromnym, łukowato sklepionym tunelem oświetlonym żółtym światłem. To sztolnia komunikacyjna elektrowni, mierzy około pół kilometra. Po chwili dojdziemy do szybu wentylacyjnego. Sztolnię w dwóch miejscach przecinają ogromne wrota. To właśnie tędy transportowano główne urządzenia, m.in. transformator ważący - bagatela - 110 ton czy 200-tonową turbinę. Dojdziemy do serca elektrowni. To wielka, wykuta w samym środku Żaru hala wysoka na 40 i długa na 124 m. Nad nią blisko 200 metrów skał. Tu znajdują się cztery tzw. hydrozespoły, które wytwarzają prąd (każdy wysoki na blisko 15 m). Wszystkim steruje elektronika. Schodki prowadzą nas na niższe poziomy hali. Przewodnik otworzy duże drzwi. Wirujący walec łączy znajdujący się nad grupą generator z kręcącą się pod grupą turbiną - potężnym trzymetrowym kołem młyńskim, które obraca się 600 razy na minutę. W tak ogromną prędkość wprawia je woda, której turbina połyka 35 tys. litrów na sekundę. Woda spada na turbinę dwiema potężnymi sztolniami (średnica 3,5 m) ze szczytu Żaru. Tam, na wysokości 850 m n.p.m., wybudowano dla elektrowni sztuczne jezioro (to właśnie płaski szczyt góry zadecydował o jego lokalizacji). Betonowy potężny zbiornik ma 14 ha powierzchni i mieści 2 mln metrów sześciennych wody. Pompuje się ją tu codziennie przez 5,5 godz. z Jeziora Międzybrodzkiego (tam zresztą później wraca). Głębokość pełnego zbiornika - 20 metrów. Co ciekawe, przecieki zeń są minimalne. Można to sprawdzić, bo pod jego dnem poprowadzono wąską galeryjkę. Różnica wysokości między zbiornikiem a turbinami wynosi 440 m. To jeden z najwyższych wodospadów na świecie. Szkoda, że uwięziony w potężnych rurach. Godzina w środku Żaru mija nie wiedzieć kiedy. Wracamy imponującym tunelem, potem małe drzwiczki i... jesteśmy niemal nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego, które "poi" elektrownię. Delikatnie pluszczą fale. Kto by pomyślał, że w środku Żaru tyle się dzieje. Wycieczki zwiedzają w grupach do 20 osób.

JEZIORO ŻYWIECKIE

Jezioro Żywieckie (Żywiecki Zbiornik Wodny, Zbiornik Wodny Tresna) - zbiornik retencyjny (100 mln m3) na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego, o powierzchni 1000 ha (długość 8 km, szerokość 2 km, głębokość 20 m, wysokość 341 m n.p.m.). Utworzenie w 1966 r. jeziora spowodowało zalanie znajdujących się na jego obecnym terenie wsi, m.in. Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Przy zaporze o wysokości 38 m znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania przepływów górnej Wisły. Jezioro Żywieckie stanowi trzeci – największy i najwyżej położony zbiornik, tzw. kaskady rzeki Soły. Jeszcze przed wojną powstał zbiornik międzybrodzki, później utworzono jezioro czanieckie i żywieckie oraz elektrownię szczytowo-pompową w Porąbce. Wokół jeziora żywieckiego oraz wzdłuż jezior międzybrodzkiego i czanieckiego prowadzi niezwykle atrakcyjna trasa samochodowa.

JEZIORO MIĘDZYBRODZKIE

Jezioro Międzybrodzkie - Międzybrodzki Zbiornik Wodny, sztuczny zbiornik wodny na rzece Sole. Powstał w 1937 roku, po wybudowaniu Zapory Porąbka. Pojemność jeziora wynosi 26.600 tys. m3 wody, powierzchnia 3.800 tys. m2. Długość jeziora - z północy na południe - wynosi ok. 5 km. Jezioro zostało utworzone w celu zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Obecnie spełnia również funkcję rekreacyjną. Zapora wodna typu ciężkiego znajduje się powyżej wsi Porąbka. Została zbudowana na podłożu skalnym według projektu prof. Gabriela Narutowicza i inż. Tadeusza Baeckera przez Societe Franco-Polonaise Warszawa. Wysokość zapory wynosi 37 m, a jej długość 260 m. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna, tworząca kompleks wraz z elektrownią szczytowo-pompową, oddaną do użytku w 1979 roku na górze Żar. Nad jeziorem zlokalizowane są dwie wsie letniskowe - Międzybrodzie Bialskie i Międzybrodzie Żywieckie. W jeziorze żyje wiele gatunków ryb: szczupak, sandacz, karp, płoć, okoń, świnka, pstrąg, leszcz, jaź, kleń, sum.

ZBIORNIK CZANIECKI

Zbiornik Czaniecki (tzw. Jezioro Czanieckie) - zbiornik retencyjny wody pitnej na Sole o powierzchni 45 ha, powstały w wyniku budowy zapory w Czańcu. Stanowi rezerwuar wody pitnej m.in. dla miast Katowice, Tychy i Bielsko-Biała.

Karpacki Gazda poleca również wędrówkę wybranymi szlakami turystycznymi:

• Szlak czarny rozpoczyna się w Porąbce i prowadzi przez Czaniec do Kęt. Jest to szlak nizinny o długości 7 km. Po drodze widzimy liczne kapliczki oraz kościół p.w. św. Bartłomieja w Czańcu. Po ok. 3.5 godz. wędrówki docieramy do dworca PKS i PKP w Kętach.

• Szlak zielony rozpoczyna się na zaporze w Porąbce i wzdłuż rzeki Soły prowadzi najpierw do centrum Porąbki, a dalej doliną Wielkiej Puszczy na Palenice (592 m n.p.m.). Ze szczytu Palenicy kierujemy się następnie na Bukowski Groń (782 m n.p.m.), gdzie można zobaczyć największe skupisko limb w Beskidzie Małym. Dalej przez szczyt Trzonka (729 m n.p.m.), mijając po drodze kościółek, schodzimy do Przełęczy Bukowskiej, skąd szlak prowadzi dalej na Przełęcz Beskid Targanicki i na Przełęcz Kocierską (718 m n.p.m.) Czas dojścia do Przełęczy Kocierskiej to około 5 godz. Wycieczkę możemy kontynuować szlakiem czerwonym, który schodzi do Porąbki przez Kiczerę (831 m n.p.m.) i Żar (761 m n.p.m.) lub nieoznakowaną leśną drogą biegnącą wzdłuż doliny potoku Wielka Puszcza do przystanku PKS w Wielkiej Puszczy.

• Szlak czerwony prowadzi z Przełęczy Kocierskiej (718 m n.p.m.) przez Kocierz (879 m n.p.m.), obok rezerwatu "Szeroka" z reliktami buczyny karpackiej na Przełęcz Isepnicką i dalej na Kiczerę (831 m n.p.m.), Żar (761 m n.p.m.) do zapory w Porąbce. Czas przejścia tej trasy to około 4.5 godz. Wędrówkę możemy kontynuować idąc zboczami Zasolnicy (556 m n.p.m.) i Bujakowskiego Gronia (749 m n.p.m.). aż na Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Czas przejścia tego odcinka to około 2 godz.

• Szlak żółty rozpoczyna się na zaporze w Porąbce i przez Żarnówkę Małą dochodzi na Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.). Czas przejścia - około 1 godz.

 • Szlak niebieski prowadzi z zapory w Porąbce na Zasolnicę (556 m n.p.m.), Bujakowski Groń (749 m n.p.m.) do miejscowości Kozy. Na tym szlaku mijamy rezerwat "Zasolnica" ze wspaniałymi okazami buczyny karpackiej. Mijamy również kamieniołom, z którego roztacza się piękny widok na okolice. Przejście tej trasy zajmuje około 3 godz.

• Szlak żółty - odbija za szczytem Trzonka (729 m n.p.m.) od szlaku zielonego i wiedzie przez Porębski Groń, Złotą Górkę (757 m n.p.m.), aż na szczyt Potrójnej (884 m n.p.m.).

• Trasa historyczna, nieoznakowana wiedzie z Porąbki Centrum przez Zawodzie na wzgórze "Wołek", gdzie znajdują się ruiny zamku. Po zwiedzeniu ruin możemy kontynuować wycieczkę idąc do Kobiernic Małych lub wracając do Porąbki Centrum. Czas przejścia - około 4.5 godz.

• Trasa spacerowa - rozpoczynamy w Porąbce Centrum i po dotarciu do Kozubnika kierujemy się do doliny Wielka Puszcza, następnie idziemy doliną Mała Puszcza, by wrócić do Porąbki Centrum. Po drodze mijamy wiele polan, a z jednej z nich roztacza się piękny widok na Jezioro Czanieckie. Przy tej trasie znajduje się osiedle "Kolonia" - to drewniane domy zbudowane w latach 20-tych XX w. w witkiewiczowskim stylu dla budowniczych zapór w Porąbce. Czas przejścia tej trasy - około 5 godz.

 

Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

 

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!


Zarezerwuj Karpackiego Gazdę




joomla template 1.6