Wycieczka do Bielska – Białej (stolicy Podbeskidzia, „Małego Wiednia”)
Oferta przewodnicka:
Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):
• zwiedzanie zabytkowego rynku górnego z pięknymi kamieniczkami z podcieniami, wzgórza zamkowego (zabytkowy układ urbanistyczny kamienic z XVII i XVIII w. powstał wraz z miastem pod koniec XIII w), kościoła św. Mikołaja, podziwianie secesyjnych kamienic w stylu wiedeńskim, zwiedzanie muzeum w Zamku Sułkowskich, placu Chrobrego, czas wolny na zakupy,
• zwiedzanie Domu Przyrodnika z jednym z najbogatszych w Polsce zbiorów motyli i chrząszczy z całego świata,
• wizyta u Bolka i Lolka, czyli w Wytwórni Filmów Rysunkowych
• lekcję edukacyjną w Teatrze Lalek Banialuka – gdzie można zamówić zwiedzanie pokazujące teatr lalkowy od kulis. W ramach spotkań z teatrem grupa może być oprowadzona po magicznych miejscach teatru, uczestniczyć w cyklu warsztatów aktorskich, teatralno-muzycznych i animacji lub w warsztatach ekologiczno-teatralnych. Zajęcia prowadzą znani i lubiani artyści banialuki,
• zwiedzanie Domu Tkacza – domu i warsztatu pracy bielskiego sukiennika,
• przedstawienie artystyczne w secesyjnym Teatrze Polskim
• zwiedzanie zabytkowego ratusza miejskiego, dworca kolejowego, który znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki (czas wolny na zakupy w galerii handlowej Sfera),
• zwiedzanie grodziska w starym Bielsku, wzgórza Trzy Lipki oraz najstarszego w Bielsku kościoła św. Stanisława,
• zwiedzanie zabytkowego kościoła św. Barbary znajdującego się w Mikuszowicach Krakowskich oraz muzeum Juliana Fałata w Bystrej Krakowskiej.
Dla osób lubiących aktywny wypoczynek Karpacki Gazda poleca:
• zabawę na całorocznym tor saneczkowym na Dębowcu,
• zwiedzanie lotniska w Bielsku-Białej – Aleksandrowicach,
• zabawę w parku linowym Granda,
• wycieczka doliny Luizy,
• spacer nad zaporą w Wapienicy,
• wycieczkę na Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Magurkę Wilkowicką, Dębowiec,
• spacer po mikuszowickich błoniach.
SPECYFIKACJA ZWIEDZANYCH MIEJSC:
BIELSKO - BIAŁA
Wśród Beskidów znajduje się "Mały Wiedeń" - miasto niezwykle atrakcyjne dla Turystów - tych co chcą spędzić w nim kilka godzin i tych co mają dużo więcej czasu. Bielsko - Biała. Zapraszamy aktywnych turystów szukających tras górskich, rowerowych oraz tych którzy lubią zagubić się wśród uliczek starego miasta.
ZAMEK SUŁKOWSKICH
Muzeum ma swoją siedzibę w Zamku. Dojście do ekspozycji stałej, mieszczącej się na pierwszym piętrze, prowadzi przez XIX-wieczny westybul.
TEATR LALEK BANIALUKA
Teatr Lalek Banialuka jest jednym z najstarszych teatrów lalek w Polsce i jednym z najbardziej znanych w kraju i na świecie. Założyli go w 1947 roku artyści plastycy Jerzy Zitzman i Zenobiusz Zwolski. Plastyczny rodowód teatru na wiele dziesięcioleci zadecydował o artystycznym obliczu Banialuki. Ze swoimi przedstawieniami Banialuka odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata, wśród nich Japonię, Chile i Stany Zjednoczone. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, m.in. w Edynburgu, Awinionie, Cividale Nowym Jorku i Charleville-Mezieres. Zdobyła wiele najwyższych nagród i wyróżnień na najbardziej renomowanych przeglądach. Z teatrem współpracowało i współpracuje grono wybitnych artystów. W Banialuce powstają duże przedstawienia teatralne, w wieloosobowej obsadzie aktorskiej, zaskakujące inscenizacyjnym rozmachem, bogactwem środków formalnych i wysmakowaną plastyką. Przyciągają zarówno publiczność młodszą jak i młodzież, dla której oferta repertuarowa Banialuki jest niezmiernie atrakcyjna. Spektakle ceni tak publiczność jak i krytycy, czego wyrazem są także przyznawane Banialuce prestiżowe nagrody artystyczne. Od 1966 roku Banialuka jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek, jednego z najważniejszych przeglądów lalkarskich świata.
STUDIO FILMÓW RYSUNKOWYCH
Jedno z pięciu polskich studiów animacji epoki PRL-u i później. Zostało założone w roku 1947 przez braci Zdzisława i Macieja Lachura oraz Władysława Nehrebeckiego, Leszka Lorka, Alfreda Ledwiga, Mieczysława Poznańskiego, Aleksandra Rohozińskiego, Wiktora Sakowicza, Rufina Struzika i Wacława Wajsera. Pierwsze filmy studia były przeznaczone dla osób dorosłych. Filmy wykonywane były metodą poklatkową, czyli klatka po klatce. Jednak ostatni film studia – Gwiazda Kopernika – był wykonany techniką komputerową. W studiu tym powstało wiele kultowych bajek m.in.: „Wyprawa Profesora Gąbki” (1978-1980), „Porwanie Baltazara Gąbki” (serial animowany) (1969-1970), „Reksio” (1967-1990), „Bolek i Lolek” (1963-1986).
TEATR POLSKI
Teatr Polski w Bielsku-Białej – założony w 1890 r. teatr dramatyczny, znajdujący się w Bielsku-Białej, w zabytkowym gmachu w centrum miasta, na historycznym Dolnym Przedmieściu. Gmach Teatru Polskiego został wzniesiony w latach 1889–1890 według projektu wiedeńskiego architekta Emila von Förstera w stylu eklektycznym z przewagą neoklasycyzmu i neobaroku, z wykorzystaniem motywu rzymskiego łuku triumfalnego na fasadzie ozdobionej ponadto posągami Apolla oraz muz: Melpomeny i Talii. Teatr w swoim kształcie, zgodnie z założeniem Förstera, przypomina Operę Wiedeńską i Teatr Narodowy w Budapeszcie. Do dziś zachowała się kurtyna z 1890 r. przedstawiająca Taniec Nimf, wykonana w pracowni Franciszka Rottonary. W latach 1904-1905 nastąpiła przebudowa wg projektu biura projektowego Fellner & Helmer w Wiedniu. W kwietniu 2008 r. zakończył się generalny remont elewacji teatru, wraz z konserwacją wszystkich rzeźb, iluminacją, a także wymianą poszycia dachowego. Budynek zyskał również nową, obrotową scenę, klimatyzację i nowe oświetlenie, a piwnicę zaadaptowano na kawiarnię. Przed budynkiem teatru znajduje się replika zabytkowej fontanny z 1895 r., podarowanej miastu przez budowniczych bielskich wodociągów.
DWORZEC PKP
Zbudowany w latach 1889-90 przez architekta Karola Korna. Historia kolei w Bielsku sięga roku 1853, kiedy to zapadła decyzja o budowie linii kolejowej z Bogumina do Oświęcimia jako połączenia Wiednia z Galicją (Kaiser Ferdinand Nordbahn), z odgałęzieniem z Czechowic-Dziedzic do Bielska.
DOM TKACZA
Muzeum Dom Tkacza to oryginalny przykład dawnego drewnianego budownictwa miejskiego. Jest to jedyna w swoim rodzaju próba zobrazowania pracy rzemieślnika miejskiego, w pełni ukształtowanego przez mocną organizację cechową.
MUZEUM TECHNIKI I WŁÓKIENNICTWA
Muzeum Techniki i Włókiennictwa gromadzi maszyny, urządzenia i dokumentację związaną z tradycjami bielsko-bialskiego ośrodka przemysłu wełnianego. Eksponaty zostały zgromadzone w czterech salach, które odpowiadały poszczególnym oddziałom dawnej fabryki włókienniczej, jakimi były przędzalnia, oddział przygotowawczy, tkalnia i wykończalnia.
DOM PRZYRODNIKA IM. E. I ST. FORYSIÓW
W bielskim Domu Przyrodnika obejrzeć można zgromadzone tam tysiące okazów motyli i chrząszczy, stanowiących chyba jedną z najwspanialszych kolekcji w Polsce.
PRYWATNE MUZEUM LITERATURY IM. WŁADYSŁAWA REYMONTA
Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta, to niezwykłe miejsce, którego właściciel zajmuje się ręcznym przepisywaniem dzieł wielkiego polskiego pisarza.
KOŚCIÓŁ POD WEZWANIEM ŚW. STANISŁAWA W STARYM BIELSKU
Stare Bielsko - najstarsza dzielnica Bielska-Białej jest cennym, zabytkowym zespołem urbanistycznym. Należą do niego średniowieczne grodzisko oraz dawna wioska z kościołem i cmentarzem, przez którą prowadził wczesnośredniowieczny trakt handlowy. Kościół pod wezwaniem św. Stanisława w Starym Bielsku to dziś najcenniejszy zabytek Bielska-Białej. Wybudowany został w drugiej połowie XIV w. z fundacji księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. Badania jednak nie wykluczają istnienia przed obecną świątynią drewnianej budowli. Tablica pamiątkowa nad wejściem mówi, że parafia starobielska i pierwszy kościół powstał tu w latach 1131-1135, w gaju dębowym - miejscu kultu pogańskiego. Kościół św. Stanisława to typowy wiejski kościółek o skromnej architekturze. Zbudowany z łamanego kamienia i cegły, jednonawowy, z kamiennymi gotyckimi ostrołukowymi oknami. Wieża, wysoka na 25 metrów, kryje dzwon z 1555 roku. Najcenniejszą częścią kościoła jest gotyckie pięcioboczne prezbiterium ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Pola między żebrami wypełnione są renesansowymi malowidłami. Ściany prezbiterium zdobią cenne polichromie, z których najstarsza, czternastowieczna - odkryta w obszernych fragmentach - przedstawia sceny z życia Chrystusa oraz postacie świętych i Matki Boskiej. Pozostałe polichromie pochodzą z epoki renesansu oraz z czasów rokoka. Na ścianie tęczy odkryto w ostatnich latach sceny figuralne z połowy XVI wieku - męczeństwo św. Urszuli i jej towarzyszek płynących statkiem po Renie oraz walki św. Jerzego ze smokiem. Obok polichromii najcenniejszym dziełem sztuki w kościele jest późnogotycki tryptyk ołtarzowy z początku XVI wieku malowany olejem na drzewie lipowym przez "Mistrza Rodz Marii" z Krakowa. W jego części środkowej scena tzw. Sancta Conversatione czyli Świętej Rozmowy - Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu świętego Mikołaja i świętego Stanisława. Na skrzydłach 8 scen z życia świętego Stanisława. Kościół otacza wczesnośredniowieczny cmentarz typu rzędowego, użytkowany prawdopodobnie od XII wieku. Architektura obecnego kościoła pochodzi z około 1380 roku i nie ma związku ze świątynią wcześniejszą, o której mówi legenda. Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 roku została erygowana parafia św. Stanisława w Starym Bielsku (starania o jej przywrócenie rozpoczęto już w roku 1869). Od roku 1992 parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.
DLA AKTYWNYCH:
Bielsko-Biała to nie tylko zabytki architektury, muzea i galerie, ale także (a może przede wszystkim) piękne góry u których podnóża miasto jest położone. Będąc tutaj i mając wolny dzień, warto zatem wybrać się na wycieczkę, na której poprowadzą nas atrakcyjne górskie szlaki. Karpacki Gazda chce Wam zaproponować całodniową wycieczkę przez Błatnią (917m. n.p.m.), Klimczok (1117m. n.p.m.) i Szyndzielnię (1028m. n.p.m.) lub spacer do schroniska na Magurce Wilkowickiej w Beskidzie Małym.
SCHRONISKO NA SZYNDZIELNI
Zbudowane w 1897 roku jest jednym z największych schronisk turystycznych w Beskidzie Śląskim położonym na wysokości 1001 m. n.p.m. w malowniczej okolicy Bielska - Białej. Z uwagi na bardzo łatwy dojazd (autobusem nr 8 z przed dworca PKP) oraz możliwość wyjazdu najnowocześniejszą kolejką gondolową na szczyt, jest celem wielu wycieczek i wypraw turystycznych. Schronisko stanowi bazę wypadową atrakcyjnych wycieczek górskich w kierunku Szczyrku, Brennej, Wapienicy i Bystrej Śląskiej.
KOLEJ LINOWA NA SZYNDZIELNIĘ
W grudniu 1953 r. rozpoczęła pracę kolej linowa na Szyndzielnię. Jest to drugi tego typu obiekt w Polsce, po kolejce na Kasprowy Wierch. Wykonawcą i projektantem kolejki jest austriacka firma "GIRAK". W latach 1994-95 poddana gruntownej modernizacji, także przez firmę “GIRAK” jest obecnie jedną z najnowocześniejszych kolei tego typu w Polsce. Kolejka zapewnia przyjemną i komfortową podróż wśród pięknych widoków.
BŁATNIA
Błatnia (917 m n.p.m.) jest wyróżniającym się wzniesieniem w grupie Klimczoka. Panorama z Błatniej obejmuje szczyty Klimczoka, Skrzycznego oraz wszystkie ważniejsze szczyty Beskidu Śląskiego.
KLIMCZOK
Klimczok, dawniej również Klimczak (1117 m n.p.m.) – szczyt górski w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Przebiega przezeń granica administracyjna Bielska-Białej i stąd szczyt Klimczoka jest najwyższym punktem tego miasta. Przez szczyt biegnie też historyczna granica pomiędzy Śląskiem i Małopolską. Usytuowany w grzbiecie, podchodzącym tu od południowego zachodu, z Trzech Kopców, jest Klimczok zwornikiem dla grzbietu opadającego łagodnie na północ ku Szyndzielni oraz drugiego, odchodzącego na wschód ku Magurze. Wierzchołek Klimczoka ma kształt kopca o zaokrąglonym szczycie. Grzbiety odchodzące od niego są dość szerokie, za to stoki opadające ku dolinom Białki (na północnym wschodzie), Biłej (na południu) i Barbary (na zachodzie) są strome i porośnięte bukowo-świerkowymi lasami. Na północno-wschodnich stokach Klimczoka znajdują się źródła Białej. Na szczycie znajduje się stalowy maszt z antenami przekaźników telekomunikacyjnych. Z istniejącej do końca lat 70. XX w. na wierzchołku Klimczoka drewnianej wieży triangulacyjnej widać było znaczną część Karpat Zachodnich od Łysej Góry na zachodzie po Tatry na południowym wschodzie. Dziś, z uwagi na podrastające wokół wierzchołka drzewa, widok ogranicza się jedynie do sektora południowo-wschodniego, w którym ponad grzbietami Beskidu Żywieckiego królują szczyty Tatr. Jeszcze na początku XIX w. góra nazywana była Goryczną Skałką lub po prostu Skałką. Na zachodnich zboczach góry, tuż pod szczytem, ciągnie się system rowów grzbietowych i rozpadlin skalnych (skąd pierwotna nazwa), w których znajduje się kilka niewielkich jaskiń. Największa z nich, długości 26 m, miała być według lokalnych podań kryjówką słynnego zbójnika żywiecko-śląskiego pogranicza – Klimczoka. Od jego nazwiska w epoce romantyzmu poszła obecna nazwa szczytu. W siodle pomiędzy Klimczokiem i Magurą (Siodło pod Klimczokiem) znajduje się skrzyżowanie szlaków pieszych do Szczyrku, Bystrej, Brennej na Przełęcz Salmopolską, Przełęcz Karkoszczonkę, Szyndzielnię i Błatnią. Schronisko PTTK na Klimczoku (zwane dawniej Klementynówką), wybudowane w obecnym kształcie na początku XX wieku i stacja ratunkowa GOPR znajdują się już właściwie na zboczach Magury. Na polanie, pokrywającej wschodnie ramię Klimczoka opadające ku Siodłu pod Klimczokiem, działa narciarski wyciąg talerzykowy długości 430 m.
MAGURKA WILKOWICKA
Magurka Wilkowicka (913 m n.p.m.) jest najpopularniejszym szczytem w zachodniej części Beskidu Małego. Całoroczne schronisko turystyczne założone w 1903 r. przez Beskiden-Verein. Schronisko na Magurce jest przytulnym i atrakcyjnym miejscem, w którym można spędzić sobotnio-niedzielny czas przy dobrym piwie i domowym jedzeniu. Schronisko leżące u zbiegu wielu szlaków turystycznych jest rewelacyjną bazą wypadową na dalsze zbójnickie wędrówki, co w dużej mierze stanowi o atrakcyjności tego miejsca. Okolice schroniska na Magurce idealnie nadają się do uprawiania sportów zimowych. Ze szczytu Magurki rozciąga się wspaniała Panorama. Widać całe otoczenie Kotliny Żywieckiej, Babią Górę, Pilsko, grupę Wielkiej Raczy. Na południowy - zachód długi wał Baraniej Góry, Skrzyczne, a na zachodzie grupę Klimczoka.
DĘBOWIEC
Jedno z najpopularniejszych miejsc spacerowych. Szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 525 m n.p.m leży w granicach administracyjnych miasta Bielsko-Biała.
WZGÓRZE „TRZY LIPKI”
Wzgórze „Trzy Lipki” znajduje się na terenie Starego Bielska, na wysokości 386 metrów nad poziomem morza. W 1645 r. rozegrała się na wzgórzu krwawa potyczka z oddziałem szwedzkim ciągnącym na Bielsko.
GRODZISKO W STARYM BIELSKU
Grodzisko w Starym Bielsku - jeden z najstarszych zabytków na terenie miasta. Pozostaje wciąż zagadkowym obiektem pomimo prowadzonych przez kilku badaczy wieloletnich prac wykopaliskowych.
DOLINA LUIZY
Jednym z piękniejszych fragmentów przyrody jest między innymi górna część doliny rzeki Wapienicy. Tworzy ona najdłuższą na terenie miasta dolinę górską (Dolina Luizy) pokrytą lasem mieszanym i iglastym, położona pomiędzy szczytami Beskidu Śląskiego: Palenicą, Błatnią, Trzema Kopcami i Szyndzielnią.
MIKUSZOWIECKIE BŁONIA
Spragnionych czystego powietrza, wolnych przestrzeni i pięknych widoków Karpacki Gazda zaprasza na popołudniowy wypad na bielskie Błonia, czyli jeden z najlepiej zagospodarowanych terenów rekreacyjnych miasta. Aktywni znajdą tam dla siebie zajęcie na wiele godzin.
ZAPORA W WAPIENICY
Bielsko jako stolica Podbeskidzia, oferuje nam poza zabytkami i atrakcjami kulturalnymi także przepiękne tereny leśne i górskie przylegające do miasta. Do takich właśnie regionów należy las przy zaporze w Wapienicy, od wielu lat lubiany i doceniany jako miejsce niedzielnych spacerów Bielszczan i nie tylko. Karpacki Gazda zaprasza tam i Ciebie! Karpacki Gazda poleca wycieczkę poza ścisłe centrum Bielska – Białej do Bystrej Śląskiej, do Mikuszowic Krakowskich lub do Wisły i Ustronia.
WILLA JULIANA FAŁATA
Muzeum Juliana Fałata w Bystrej Śląskiej mieści się w zabytkowej willi artysty zwanej "Fałatówką" i jest muzeum biograficzno-artystycznym.
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY ŚW. BARBARY W MIKUSZOWICACH KRAKOWSKICH
Na terenie Bielska-Białej, w dzielnicy Mikuszowice, znajduje się ciekawy kościołek drewniany o dużych walorach zabytkowych. Świątynia ta pod wezwaniem św. Barbary położona jest na prawym brzegu rzeki Białej, w centrum dawnej wsi Mikuszowice Krakowskie. Kościół pochodzi z 1690 roku i należy do jednych z ostatnich w tej części Beskidów drewnianych budowli sakralnych.
WYCIECZKA DO WISŁY I USTRONIA
Wisła i Ustroń to miasta oddalone od Bielska-Białej o około 30 kilometrów. Stanowią samodzielne centra turystyczne, nie ma jednak powodu, aby przebywając w stolicy Podbeskidzia, zrezygnować z ich oferty. Zwłaszcza, że i one mają wiele pięknych miejsc do pokazania turystom. Karpacki Gazda proponuje Wam wycieczkę sportowo - rekreacyjną, dzięki której spędzicie miło czas nad brzegami Wisły.
Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!
Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!