Wycieczka do Wadowic Szlakiem Karola Wojtyły

Oferta przewodnicka:

Całodniowa wycieczka ze mną może zawierać następujące elementy (do wyboru):

• zwiedzanie kościoła parafialnego – Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP, z XVIII w., prezbiterium z XV w., kościoła św. Piotra Apostoła,

• domu przy Kościelnej 4 – jeden z najstarszych budynków w mieście (przełom XVIII i XIX w. obecnie Muzeum Miejskie),

• Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II – muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II mieszczące się w jego domu rodzinnym,

• klasztoru Ojców Karmelitów Bosych i Sanktuarium św. Józefa "Na Górce" z 1899,

• Placu Jana Pawła II z domami klasycystycznymi z XIX w.,

• pomnika Papieża Jana Pawła II ustawionego w 2006 roku,

• budynku Rady Miasta,

• cukierni Karola Hagenhubera,

• liceum im. Marcina Jadowity,

• baraków 12 Pułku Piechoty w Wadowicach,

• klasztoru Sióstr Nazaretanek,

• Wadowickiego Centrum Kultury,

• klasycystycznego dworu "Mikołaj" (nazwany tak na cześć wójta Mikołaja Komorowskiego) z XIX w.,

• Muzeum Emila Zegadłowicza.

 

„...W każdym razie, tutaj, w tym mieście,

w Wadowicach wszystko się zaczęło.

I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła,

studia się zaczęły  i teatr się zaczął.

I kapłaństwo się zaczęło..."  

Jan Paweł II (Wadowice 16.06.1999)


SPECYFIKACJA ZWIEDZANYCH MIEJSC

WADOWICE

Wadowice - miasto położone na Pogórzu Śląskim nad rzeką Skawą 358 m n.p.m. Wadowice położone są w zachodniej części Pogórza Wielickiego, w kotlinie pomiędzy wzniesieniami Pogórza i pasmami Beskidu Małego, w dolinie rzeki Skawy. Wadowice pełnią istotną rolę w tej części regionu, są centrum wielu inicjatyw lokalnych oraz o zasięgu ponad regionalnym, ośrodkiem administracji, kultury i edukacji, siedzibą władz gminnych, jak również powiatowych. Miejsce urodzenia papieża Jana Pawła II jest często odwiedzane przez polskich i zagranicznych turystów oraz pielgrzymów. Wadowice są małym miastem liczącym 20 000 mieszkańców, usytuowanym 40 km na południowy-zachód od Krakowa. Wadowice oferują wiele miejsc wartych zobaczenia m.in. muzeum poświecone Janowi Pawłowi II. Bazylika posiada plebanię z XV wieku oraz chrzcielnicę, przy której mały Karol Wojtyła został ochrzczony. W Jego domu rodzinnym, które zostało zamienione w muzeum, znajduje się wystawa ilustrująca oraz upamiętniająca Jana Pawła II, jego życie, pracę w Polsce aż do opuszczenia Krakowa i udania się do Rzymu w 1978 roku. Wycieczka do Wadowic jest także wielką szansą, aby zobaczyć codzienne życie małego miasteczka oraz spróbować ulubionego ciastka Papieża - pysznej kremówki! Zawitaj w rodzinnym mieście Papieża Jana Pawła II oraz zwiedź miejsca, w których żył i dorastał jako młody chłopiec, przed tym jak rozpoczął studia w Krakowie. Na wycieczce dotrzesz w miejsca o szczególnym charakterze duchowym, bezpośrednio związane z historią najsłynniejszego Polaka, papieża Jana Pawła II.

SZLAK KAROLA WOJTYŁY W WADOWICACH

Karpacki Gazda zaprasza na sentymentalną podróż śladami Karola Wojtyły po Wadowicach. Specjalnie z myślą o turystach i pielgrzymach stworzono Szlak Karola Wojtyły. Łączy on 11 miejsc w całym mieście, które wiążą się z okresem młodości przyszłego Papieża. Poruszając się Szlakiem odwiedzisz Jego Dom Rodzinny, kościół, w którym przyjmował chrzest, miejsce gdzie chodził po maturze na kremówki i wiele innych, równie ciekawych! Sam zdecyduj ile miejsc i które zechcesz odwiedzić. Pomocą służą Ci drogowskazy umieszczone w różnych punktach Wadowic, oraz bezpłatne przewodniki i mapy, które otrzymać możesz w naszym punkcie IT. Długość Szlaku: ok. 4,5 km. Czas przejścia wszystkich miejsc: 2-4 godzin. Niewielkie miasto Wadowice było świadkiem dzieciństwa oraz dorastania papieża Jana Pawła II, w związku z tym warto tu przyjechać, by zobaczyć aż 11 miejsc, które są ściśle związane z osobą Karola Wojtyły. Wszystko zaczęło się właśnie w Wadowicach!

Program zwiedzania z Karpackim Gazdą obejmuje:

DOM RODZINNY JANA PAWŁA II

Karol Wojtyła urodził się w tym domu 18 maja 1920 roku i spędził tutaj swoje dzieciństwo i wczesną młodość. W latach 1919-1938 rodzina Wojtyłów mieszkała na pierwszym piętrze w małym, dwupokojowym mieszkaniu z kuchnią. Obecnie w tym budynku mieści się muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Ekspozycja muzeum obejmuje rzeczy osobiste Ojca Świętego, takie jak ubrania i ekwipunek tutystyczny, ale również szaty kapłańskie, w tym szaty Papieża. KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA APOSTOŁA Został zbudowany w latach 1986-1991 jako wotum wdzięczności Bogu za wybór Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej oraz uratowanie życia w czasie zamachu na Placu Świętego Piotra w maju 1981 roku.

MUZEUM MIEJSKIE W WADOWICACH

W okresie międzywojennym w budynku mieściła się popularna w Wadowicach "Mleczarnia", sklep nabiałowy wraz z jadłodajnią Po śmierci matki Karol Wojtyła często jadał w tym miejscu ze swoim ojcem. Dzisiaj na parterze znajduję się Biuro Informacji Turystycznej, a na pierwszym piętrze Muzeum Miejskie. Ekspozycja związana jest z historią miasta Wadowice oraz Papieżem Janem Pawłem II.

BAZYLIKA MNIEJSZA OFIAROWANIA NMP

Tutaj Karol Wojtyła otrzymał chrzest oraz przystąpił do pierwszej Komunii Świętej. Podczas swoich pielgrzymek do Wadowic Jan Paweł II odwiedził swój kościół parafialny trzy razy.

BUDYNEK RADY MIASTA

W okresie międzywojennym budynek był siedzibą Rady Miasta oraz Powszechnej Szkoły dla chłopców, do której Karol Wojtyła uczęszczał w latach 1926-1930. Obecnie w budynku znajduje się siedziba lokalnych władz samorządowych.

CUKIERNIA KAROLA HAGENHUBERA

Budynek cukierni znajduję się na placu Jana Pawła II. Tutaj Ojciec Święty zajadał słynne kremówki po egzaminach w szkole średniej. Sklep został zamknięty w 1945 roku, a ulubione ciastka Karola Wojtyły są dostępne we wszystkich cukierniach w Wadowicach. W budynku dawnej cukierni obecnie mieści się siedziba banku.

SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA ORAZ KLASZTOR KARMELITÓW BOSYCH

Karol Wojtyłą często odwiedzał Klasztor Karmelitów Bosych ze swoim ojcem, zwłaszcza po spowiedzi. W 2004 roku obraz św. Józefa w Ołtarzu Głównym został ozdobiony Pierścieniem Rybaka Jana Pawła II. W kościele znajduje się również szkaplerz Jana Pawła II oraz relikwie św. Rafała Kalinowskiego i błogosławionego Alfonsa Marii Mazurka.

LICEUM IM. MARCINA JADOWITY

Karol Wojtyła uczęszczał do tej szkoły w latach 1930-1938. Przy wejściu do szkoły wiszą dwie tablice- jedna z nich upamiętnia lata nauki Jana Pawła II w szkole, a druga stulecie istnienia szkoły, obchodzone w 1966 roku.

BARAKI 12 PUŁKU PIECHOTY W WADOWICACH

Tutaj ojciec Karola Wojtyły służył w latach 1900-1928, i jego dziecko o imieniu Lolek Wojtyła brało udział w uroczystościach patriotycznych oraz imprezach organizowanych dla dzieci. Przed budynkiem znajduje się Pomnik Poległych Żołnierzy 12 Pułku Piechoty. Jest to jedyna historyczno-militarna konstrukcja tego typu w Polsce.

KLASZTOR SIÓSTR NAZARETANEK

W okresie międzywojennym Karol Wojtyła junior uczestniczył w zabawach i zajęciach organizowanych dla dzieci przez siostry.

WADOWICKIE CENTRUM KULTURY

W okresie międzywojennym w budynku odbywały się uroczystości patriotyczne, a także zajęcia sportowe. Karol Wojtyła brał w nich czynny udział, uczęszczał również na zajęcia teatralne.


Karpacki Gazda poleca również przedłużenie wycieczki o zwiedzanie Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym koło Wadowic.

MUZEUM EMILA ZEGADŁOWICZA

Zwiedzający muzeum mają możliwość zapoznać się nie tylko z postacią Emila Zegadłowicza i jego twórczością lecz także ze zbiorami i klimatem kulturalnym dwudziestolecia międzywojennego. W dziesięciu salach ekspozycyjnych można zobaczyć różnorodne dzieła sztuki na które składają się miedzy innymi obrazy, meble, książki. Wśród prezentowanych twórców znajdują się prace: Leona Wyczółkowskiego, Jerzego Hulewicza, Józefa Mechofera, Władysława Lama, Stanisława Nowakowskiego, Bronisławy Rychter - Janowskiej, Zbigniewa Pronaszki innych. Prezentowane jest także unikalne w swojej formie malarstwo chińskie. Muzeum mieści się w zabytkowym, dworze usytuowanym w parku, w którym znajduje się wiele ciekawych drzew, pomników przyrody, a także rozmaite gatunki roślin objętych ochroną. Muzeum jest czynne od maja do października w piątki, soboty i niedziele w godzinach od 11- 16.


Wszystkie usługi i bilety wstępów do zwiedzanych obiektów na zapytanie z indywidualna kalkulacją!

 

Skorzystanie z usługi przewodnickiej i zarezerwowanie odpowiednich atrakcji wymaga wcześniejszej rezerwacji, której można dokonać w Żywieckim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod nr tel./fax 033 475 96 52 lub 609 789 879 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zapraszamy w Beskidy z Karpackim Gazdą!


Zarezerwuj Karpackiego Gazdę



joomla template 1.6