Sanktuarium Maryjne w Rajczy
Podczas gdy król Jan Kazimierz w 1669 roku przebywał w Żywcu, na tamtejszy zamek udała się delegacja z Rajczy z prośbą o wyrażenie zgody na budowę kościoła. Król pozwolił budować, podarowując jednocześnie miejsce pod jego budowę (zarębek Butorowy) jak i obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ze swojego ołtarzyka polowego, namalowany na miedzianej blasze, w hebanowych ramach. W 1674 roku postawiono drewniany kościół na planie krzyża. Jego patronami zostali święci Wawrzyniec i Kazimierz (takie imiona nosili fundatorzy świątyni). Poświęcenia nowego kościoła dokonał w dniu 8 maja 1674 roku ks. Wojciech Symeliusz.
Sama parafia została jednak utworzona dopiero w 1844 roku będąc wcześniej kościołem filialnym w Milówce. Gdy stary drewniany kościół groził zawaleniem w latach 1882-1889 postanowiono nowy murowany. Z rozebranego utworzono kapliczkę na cmentarzu. W dniu 15 października 1889 roku odbyła się uroczystość poświęcenia świątyni. W 1894 roku powstała plebania. Ze względu na rozległy teren parafii powstawały kaplice filialne. W latach 1921-1922 kościół w Rajczy został pomalowany.
W prezbiterium znajdują się cztery witraże: św. Wawrzyńca, św. Kazimierza, św. Michała Archanioła i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Ks. Tadeusz Rakoczy - biskup diecezji bielsko-żywieckiej postanowił, że kościół w Rajczy od 16 listopada 1996 roku będzie miał charakter sanktuarium lokalnego, zwłaszcza dla wiernych z południowej części Ziemi Żywieckiej. Powstanie Sanktuarium wiąże się z obrazem Matki Boskiej Kazimierzowskiej, podarowanym przez króla Kazimierza. Malowidło przedstawia czarną madonnę, wzorowaną na obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej. W XVII wiecznym kościółku ulokowany był po lewej stronie prezbiterium, przeniesiony do ołtarza w 1976 roku.
Warto zobaczyć: Ołtarz główny - posiada cztery kolumny oraz figury św. Józefa i św. Anny, a poniżej św. Piotra i Andrzeja Apostołów. We wnęce znajduje się obraz Matki Bożej otoczony motywami suchego akantu, wotami oraz innymi elementami. W górnej kondygnacji obraz Boga Ojca w obłokach i unoszącego się nad Nim Ducha Świętego w postaci gołębicy. Obraz w ołtarzu głównym - Obraz miał podporę w kształcie drewnianej nóżki, służącą do stawiania go na stole, gdy król się modlił.
Z zapisu znajdującego się na ołtarzyku można wywnioskować, że Matka Boska wspierała króla w czasie wypraw wojennych i w krytycznych momentach. Malowidło wykazuje duże podobieństwo do Madonny w Bochni oraz Matki Boskiej z kościoła Mariackiego. Najprawdopodobniej został namalowany w pierwszej połowie XVII wieku na terenie Małopolski. Obraz jest zasłaniany zasówą patrona kościoła, św. Wawrzyńca. Ołtarz z obrazem św. Kazimierza - znajduje się po prawej stronie ołtarza głównego. Po bokach figury św. Jana Chrzciciela i św. Szymona Stocka.
U góry płaskorzeźba z Matką Boską i św. Szymonem i figury dwóch świętych biskupów. Ołtarz Matki Boskiej Różańcowej - znajduje się po lewej stronie ołtarza, a w nim obraz Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem i Katarzyną Sieneńską. Po bokach figury św. Stanisława i Wojciecha oraz św. Dominika i Jacka. U dołu obraz Jana Pawła II, a u góry obraz koronacji Matki Boskiej, po bokach figury św. Ambrożego i Augustyna. Chrzcielnica barokowa - znajduje się po prawej stronie ołtarza Matki Boskiej Różańcowej. Znajdowała się w starym drewnianym kosciele.
Na jej pokrywie mała rzeźba przedstawiająca Chrzest Jezusa. Scena pasyjna - figury rzeźbione w drewnie i polichromowane. Chrystus na krzyżu pod nim stoją z prawej strony św. Jan Ewangelista i Nikodem, a z lewej Matka Boska i św. Józef z Arymatei. Figury na chórze - figury rzeźbione w drewnie i polichromowane. Są to: św. Józef, Jan Napomucen, Barbara i Anna. Stały one w dziś już nieistniejących ołtarzach. Organy - wykonane w 1897 roku przez firmę Jana Grocholskiego ze Lwowa. Ich neogotyckie zdobienie nawiązuje, do architektóry wnętrza kościoła. Kapliczka Matki Boskiej Fatimskiej - znajduje się po lewej stronie kościoła. Zbudowana staraniem ks. Proboszcza Guszkiewicza, jako wotum wdzięczności za uratowanie życia Janowi Pawłowi II. Obok znajduje się jego pomnik.
Zapraszamy do Żywca!
Zespół Żywieckiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego